Ana Sayfa Sektörel Haberler İSO Başkanı Bahçıvan: “Sanayi, teşvik ve desteklerin hakkını vererek ilk çeyrek büyümesinin...

İSO Başkanı Bahçıvan: “Sanayi, teşvik ve desteklerin hakkını vererek ilk çeyrek büyümesinin motoru olmuştur”

100
Google search engine

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini değerlendirerek “İhracatın yüzde 95’inin sanayi ürünleri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yılın bu ilk büyüme verilerinden çıkan sonuç; büyümenin motorunun sanayi olduğudur” dedi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verilerine ilişkin olarak yazılı açıklamada bulundu. Bahçıvan, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Üretim, ihracat, yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik uygulanan teşvik ve destek paketleri, başta ekonominin lokomotifi ve sürdürülebilir büyümenin dinamosu olan sanayi sektörü olmak üzere tüm sektörlerde istenen canlanmayı yaratmış görünüyor. Odamız tarafından daha önce açıkladığımız PMI, Kapasite Raporu ve istihdam verileri de bize sanayimizin durgunluk istasyonundan yavaş yavaş ayrılmakta olduğunu göstermişti. Sanayi büyümesinin yüzde 5,3 ile toplam büyümenin üzerinde olması sevindirici. Büyümenin kalitesine bakacak olursak, sanayi sektörümüzün yüzde 5,0 büyümeye yüzde 22,6 veya 1,13 puan katkı ile en güçlü katkıyı sağlaması, bize kaliteli bir büyüme sürecinde olduğumuzu da göstermektedir. Her zaman söylediğimiz gibi kaliteli bir büyümenin olmazsa olmazlarından biri de ihracattır ve yüzde 10,6 büyüyen ilk çeyrek ihracatının da büyümede ciddi bir rol oynadığını görüyoruz. İhracatın yüzde 95’inin sanayi ürünleri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda da yılın bu ilk büyüme verilerinden çıkan sonuç; büyümenin motorunun sanayi olduğudur. İç pazara verilen kamu destekleri ile başta AB olmak üzere ihracat pazarlarındaki iyileşmeye bağlı olarak ihracattaki artış sanayideki ve ekonomideki büyümeyi hızlandırmış. Sanayi ve sanayi ihracatı büyümenin ana motoru olunca daha sağlıklı bir büyüme ortaya çıkmıştır”.

Önceki İçerikMaliye Bakanı Ağbal büyüme rakamlarını değerlendirdi
Sonraki İçerikMehmet Şimşek: “Büyüme, hedefimizin üstüne çıkabilir”