TÜYAP ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneğinin (MOSDER) organizasyonuyla 10-15 Ocak 2017 tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleştirilecek İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB), Almanya’da düzenlenen MOW Fuarı’nda tanıtıldı.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, İSMOB’un tanıtımı, Almanya’nın Bad Salzuflen kentindeki MOW Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında gerçekleştirildi.

TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, bu yıl 1,5 milyar tüketiciyi kapsayacak şekilde gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarıyla mobilya ihracatında İSMOB’un payının artacağını belirtti.

Avrasya’nın en büyük, dünyanın alanında en önemli 3’üncü mobilya fuarı olan İSMOB ile pazardaki Çin ve İtalyan ağırlığını kırmak, Türkiye’nin sektördeki konumunu ikinciliğe yükseltmek istediklerini ifade eden Ersözlü, mobilyada ihracat hedefinin önemli bir bölümünün İSMOB’da sağlandığını bildirdi.

Ersözlü, “Yılın ilk 8 ayında 6,25 milyar dolarlık üretim gerçekleştirildi. İSMOB’un 2017 tanıtım çalışmalarıyla yüzde 25 olan ihracat payını daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Almanya, bu hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir pazar. Sektör temsilcileri ve fuar katılımcılarıyla bir araya gelerek 2017 yılındaki yeniliklerimizi paylaştık.” ifadelerini kullandı.

Önceki yıllarda yüzde 10 seviyesinde olan yabancı katılımcı oranının yüzde 30’a çıktığını belirten Ersözlü, ocak ayına kadar dünyadaki en büyük mobilya zincirlerini, alım yapan mağaza gruplarını ziyaret etmeye devam edeceklerini bildirdi.

“İSMOB, sektör için çok önemli bir fırsat”

MOSDER Başkanı İsmail Doğan da İSMOB’un, mobilya sektörünü bir araya getiren en önemli organizasyon olduğunu ve Türkiye mobilya ihracat hedefi olan 3 milyar doların yüzde 25’ini karşıladığını kaydetti.

Doğan, İSMOB’un sektöre katkısının büyük olduğunu vurgulayarak, “Mobilyacılar olarak, bizim 2023’te 10 milyar dolarlık ihracat hedefimiz bulunuyor. Bu rakama ancak yeni pazarlarla ulaşabiliriz. Dolayısıyla İSMOB bizim için çok önemli bir fırsat.” ifadesini kullandı.