Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu “istihdam seferberliği”nde güncel rakamlar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1 – 20 Mart tarihleri arasında 357 bin 594 net istihdam sağlandığını açıkladı.

Müezzinoğlu, “Ayrıca bu rakamların üzerine bakanlığımızca uygulanan aktif işgücü programlarından 1 Ocak 2017 tarhinden itibaren, işbaşı eğitiminden 62 bin 215, mesleki eğitimden 30 bin 226, girişimcilik eğitiminden 11 bin 201, toplam 103 bin 642 kişi yararlanmıştır” dedi.

Erdoğan seferberliği başlatmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Şubat 2017’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Şurası’nda işsizlikteki artışa dikkat çekerek buna önlem olarak seferberlik ilan etmişti.

Erdoğan, istihdam seferberliğini şu sözlerle başlatmıştı:

“Bizim mart döneminde işsizliği aşağı çekmemiz lazım. Hep beraber el ele vermek suretiyle gecikmeden süratle adımı atıp, eleman alımlarını başlatarak mart sonuna kadar Türkiye bu konuda ciddi bir dönüşümü yakalamış olsun. Bunu sizlerle özellikle paylaşmayı milli bir seferberlik ilanı olarak telakki ediyorum. Bu seferberliğin aktörleri olarak da sizleri görüyorum.

Ülkemizde işsizlik rakamlarının artmasının sebebi nüfustaki genç oranın yüksekliği ve kadınların iş gücüne katılımının artmasıdır. Madem fevkalade bir durumla karşı karşıyayız, yeniden kolları sıvama zamanıdır. TOBB’un bütün üyeleri nezdinde yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz. İnşallah yıl sonunda her ilin istihdam şampiyonlarını birlikte ödüllendireceğiz. Bugün başlatılan istihdam seferberliğine birliğinizin tüm üyelerini etkin şekilde katılmaya davet ediyorum. Valilerimize talimat veriyorum, istihdam seferberliğine şehirlerin tamamı katılacaktır. İstihdam seferberliğinin koordinasyonunu hükümetimiz yapacaktır.

500 bin ilave istihdam çalışmasını zaten başlatmış durumdayız. Şimdi bunu daha üst seviyeye çıkaracağız özel sektöre gereken desteği sağlayacağız.”