23 Mayıs 2015 tarihli ve 29364 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, yerli mobilya üreticilerini korumak amacıyla dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye giriş yapan tüm ev ve bahçe mobilyalarına yüksek oranda ek vergi getirildi.

2015/7699 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yayımlanarak yürürlüğe giren yeni bir İthalat Rejimi Kararı ve Ek’i; mobilya ithalatı ile ilgili muhtelif hususlarda önemli değişiklikler getiriyor. Buna göre, aralarında oturma grupları/mobilyaları, bunların aksam ve parçaları; tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde ve veterinerlikte kullanılan mobilya ve koltuklar ile yatak takımı eşyalarının bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Sözü edilen İthalat Rejimi Kararı’na Ek Karar ve Eki çerçevesinde; Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi ülkeler ve İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Güney Kore, Morityus dışındaki ülkelerden ithal edilecek mobilyalar için ilave gümrük vergisi yüzde 50; aksam ve parçalar için ise yüzde 25 olarak hayata geçirilecek.