Ana Sayfa Sektörel Haberler İthalatta 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

İthalatta 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

99
Google search engine

İthalatta ağaç işleme makineleri yanısıra 800’ün üzerinde eşya için eylül ayı sonuna kadar, ürün bazında değişen oranlarda yüzde 30’a kadar ilave gümrük vergisi uygulanacağı, bu tarihten sonra da 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi alınacağı bildirildi.

Yeni tip koronavirüs pandemisinin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla, 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi.

Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 800’ün üzerinde muhtelif ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak eşya bazında değişen oranlarda yüzde 30’a kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Karar kapsamında iş makinesi, vinç, beton karıştırma ve pompa araçları, püskürtme alet ve makineleri, yiyecek ve içecek imal makineleri ve presler, paketleme ve ambalajlama makineleri, metal işleme makineleri, enjeksiyon makineleri, tarım makine ve aletleri, süt sağma makineleri, tel kesme işleme makineleri, kağıt işleme makineleri gibi ürünler bulunuyor.

Bazı makine grupları da listede

Ayrıca, kalender ve hadde makineleri, torna tezgahları ve aynaları, zımbalı kesme tezgahları, yassılaştırma tezgahları, delme tezgahları, taşlama tezgahları, lehim ve kaynak makineleri, otomatik satış makineleri, ciltleme makineleri, baskı makineleri, büro makineleri, hava ve sıvı pompaları, kompresörler gibi ürünler de karar kapsamında yer alıyor.

Dikişli ve dikişsiz çelik borular, gemi zincirleri, demir çelikten teller ve kablolar, demir çelikten levha, depo-sarnıçlar, inşaat malzemesi, elektrik teçhizatı, elektrik izolatörleri, ateş tuğlası, mermer, granit, traverten, radyatörler, alüminyumdan teller ve kablolar, alüminyumdan şerit ve levhalar gibi ürünlerin ithalatı da ilave gümrük vergisine tabi tutulacak.

Alüminyum folyo, konveyörler, transmisyon kolonu, transmisyon milleri, elektrik akümülatörleri, ateşleme bujileri, dikiz aynaları, kornalar, fren balataları, krikolar, pnömatik aletler, kauçuk ve plastikten boru ve hortumlar, römorklar, gaz sıvı ve elektrik sayaçları, PVC kaplamaları ve levhalar, fişekler, fotokopi baskı ve yazı kağıtları, kontak lensler, camlar ve camdan eşyalar, şerit metreler, su ısıtıcıları, projeksiyon perdeleri, televizyon alıcı cihazları, hoparlörler, elektrikli işaret cihazları, basküller, termometreler, vatka ve keçeler, yarı mamul deriler, tabi mantar ve mantardan eşya ile diğer belirlenen ürünlere yönelik olarak da söz konusu karar uygulanacak.

Ağaç işleme makinesi sektöründeki durum

Kararname ile belirli ülkelerden ithal edilen bazı ağaç işleme makinelerinin ithalatında da yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulaması getirildi. Söz konusu makineler şerit testereler; ağaç, mantar, kemik, sert kauçuk, sert plastik vb. sert maddeler ve ebonit ve sert plastik maddelerin işlenmesine mahsus makineler olarak belirlendi.

Ek vergi uygulanan ağaç işleme makinesi sayısı 7’ye çıktı

7 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan ek karar ile 5 ürüne ek vergi getirilmişti. Her işlem arasında işlenecek parçanın yüklemesi otomatik olarak yapılanlar, daire testere makineleri, diğer testere makineleri, delik açma veya zıvanalama makineleri ve diğer ağaç işleme makineleri ile birlikte yeni çıkan kararname ile ek vergi uygulanan ağaç işleme makinesi sayısı 7’ye çıktı.

Önceki İçerikTAYVAN AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ WEBİNARI
Sonraki İçerikKovid-19 Güvenli Üretim Belgesi geliyor