İstanbul Ticaret Odası (İTO), “KOBİ’lere Nefes Kredisi”ne 15 milyon lira kaynak aktaracak. Bunun karşılığında oluşacak 150 milyon lira tutarındaki kredi hacminden İTO üyesi KOBİ’ler yararlanabilecek.

İTO’dan yapılan açıklamaya göre, oluşacak 150 milyon liralık kredinin 75 milyon lirası Ziraat Bankası, 75 milyon lirası ise Denizbank’tan KOBİ’lerin talebine sunulacak.

Oda üyesi firmalar için azami limiti 150 bin lira olacak krediye başvurular 12 Aralık’ta başlayacak. KOBİ’lerin Nefes Kredisi’ne başvurabilmeleri için öncelikle İTO’ya giderek, “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibaresini içeren Faaliyet Belgesi alması gerekiyor.

Ardından Ziraat Bankası ve DenizBank’ın herhangi bir şubesine giderek, bankanın talep edeceği kredi evrakları ile söz konusu krediye müracaat edilebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Başkanı İbrahim Çağlar, KOBİ’lere Nefes Kredisi’nin önemli bir destek mekanizması olduğunu belirterek, İTO’nun üyelerinden aldığı gücü yine üyeleri için kullanmasından büyük memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Söz konusu krediye başvurmak için gereken diğer şartlar ise şu şekilde:

“Kredi 12 ay vade üzerinden ve aylık eşit taksitler halinde kullandırılacak. Vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacak. Kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90. Kredi azami limiti İstanbul için 150 bin lira. Kredinin teminatı yüzde 85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, kalan yüzde 15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecek. Söz konusu kredide hizmet-imalat sektör ayrımı bulunmuyor ancak emlakçılar, kooperatifler, döviz büroları, faktoring firmaları, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler krediden faydalanamayacak.”