Ana Sayfa Sektörel Haberler Kadın ve gençlerin istihdamına uygulanan teşvikler uzatıldı

Kadın ve gençlerin istihdamına uygulanan teşvikler uzatıldı

141
Google search engine

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre; kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdamına uygulanan teşvikler 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre; kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdamına uygulanan teşvikler 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı. Teşvikten faydalanmak için kişinin son altı aydır işsiz olması, istihdam edildiği tarihten önceki son altı ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi ve özel sektör işvereni olması gerekiyor.

18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay, 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay, çalışmaktayken 01.03.2011 tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay süreyle destek sağlanıyor.

Ayrıca İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine altı ay eklenilmesi yönünde hüküm getirildi. İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Önceki İçerikRekabet Kongresi’nde dijitalleşme ve yeşil dönüşümün etkileri ele alındı
Sonraki İçerik2022 hepimiz için yoğun geçecek