Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, mesleki eğitim projeleri ile kalifiyeli eleman sorununa çözüm bulacak.

Erasmus , Mesleki eğitim stratejik ortaklıklar kapsamında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Koordinatörlüğü’nde yürütülen ‘Mobilya Döşemeciliği Mesleki Yeterliliklerine Uygun E-Öğrenme Tabanlı Modüler Eğitim Programı ve Kariyer Rehberliği Projesi’nin bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu program ile sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve kalifiye eleman açığının önüne geçilmesi planlanıyor. Toplam bütçesi 253 bin 500 Euro olan program 28 ay sürecek.

Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (KOSB) olarak, Mesleki Teknik Eğitim Merkezi’ne (METEM) her türlü maddi ve manevi desteği sağladıklarını vurgulayan Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, “Bu programlarla sanayici ve eğitimci arasındaki vasıflı, nitelikli personel ihtiyacı karşılanacak. Yeni teknolojik Ar-Ge çalışmaları ve tasarımları yapmak istiyoruz. Bu proje ilimize büyük katkı sağlayacak. Pilot uygulama olan Mobilya Döşemeciliği projemizi daha sonra başka mesleklere de uygulayacağız. Kayseri’de üretilen mobilyaların tüm dünyada satılıyor. Mobilya sektöründe, Türkiye’nin başkenti dediğiniz zaman teknik ve istatistik veriler, ‘Mobilyanın başkenti Kayseri’ diyor. Ama Kayseri’de tehditleri var, fırsatlar var. Tehditleri; kopyacılık, adam sendecilik, birbirleriyle bir araya gelip de küme kuramamak. Ahilik kültüründe ve bugün Ekonomi ve Sanayi Bakanlığımız bize, 10 meslektaş bir araya gelin, yurt içi ve yurt dışı harcamalarınızın yüzde 75’ini finanse edeceğim diyor. Çin ülkesinin mobilya ihracatı 60 milyar dolar. Dünyadaki her 4 mobilyadan bir tanesi Çin’den çıkıyor. Bunu Türk halkı neden yapamasın” dedi.

Endüstriyel Tasarım Merkezi’nde 2016 yılında 60 tasarım yapıldığını, 2017 yılında hedefin 200 tasarım olduğunu vurgulayan Nursaçan, “Yurt dışında Moskova’ya, Kayseri’nin pazar payını yükseltmek için gittik. Alışveriş merkezlerini ve mobilya AVM’lerini gezdik. Mobilyaların satıldığı AVM’leri gördük. Kayseri daha bu noktaya gelemedi. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin Endüstriyel Tasarım Merkezi var. Bizim yönetim zamanında aktif hale getirildi. 2016 yılında yaptığımız 60 tane tasarımdan yaklaşık 8 tanesi İstanbul’daki fuarlarda sunuma çıktı. Mutlu olduk, gurur duyduk” şeklinde konuştu.