Faiz indirimi konusundaki iradenin devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, “Kamu bankalarının KOBİ kredilerinde daha cesur olacağı bir döneme giriyoruz” dedi.

Bankaların faiz indirimine değinen Ertem, “Kredi verme iştahını artırmak için önlemler alınıyor. Bankalar TCMB’nin hamlelerini ciddi refleksler gösteriyorlar. Bankacılıkta faiz indirimi konusundaki iradenin devam edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Ertem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n faizlerin düşmesi ve bunların yeni yatırımlara yol açması konusunu yakından takip ettiğini söyledi.

Kamu bankalarının sektörde öncü rol oynayacağını söyleyen Ertem, “Hazine, kamu bankalarının öncü olması doğrultusunda çalışma yapıyor, sektöre olumlu günlerde yansıyacaktır. Kamu bankaları karlılığı ve rekabeti ön planda tutmak yerine Türkiye’yi öne çıkaran bir anlayışı benimseyeceklerdir. Kamu bankalarının KOBİ kredilerinde daha cesur olacağı bir döneme giriyoruz. Nakit sıkışıklığı hızlı bir şekilde azalacaktır” dedi.

‘İhracatımız pazar kaybediyor’

Ertem, “Kurdan dolayı yatırımların yapılamaması nedeniyle ihracatımız pazar kaybediyor. Büyüme ivmesinin hükümetin alacağı önlemlerle yukarı çıkmasını bekliyoruz. ” şeklinde konuştu ve ekledi: “Yeni bir büyüme hamlesi ortaya çıkarmamız gerekiyor”

“ABD seçimlerinde Trump’ın öne geçmesi beklenmedik bir durumdu, doladaki hareket buna da bağlı.” diyen Ertem, Fed’in aralıkta faiz indireceği beklentisiyle ilgili olarak, “Fed 2017’ye ciddi bir faiz artırımı ile girerse ABD ihracatının önemli oranda düşeceğini göreceğiz. Clinton seçilse bile Fed’in aralıkta kolay kolay faiz artıracağını düşünmüyorum”

Ertem ayrıca, OPEC kararının, cari açık ve enflasyon açısından Türkiye’nin işine yarayacak bir karar olduğunu bildirdi.