Bakan Tüfenkci, “Karekodlu çekler karşılıksız çekin önlenmesi anlamında yüzde 50’nin üzerinde fayda sağlamıştır” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yıl başında zorunlu hale gelen karekod uygulaması ile ilk dört ayda karşılıksız çek tutarının geçen yılın aynı döneme göre yüzde 25, karşılıksız çek adedinin ise yüzde 27 azaldığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre ilk dört ayda ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 236 milyar lira oldu. Bu süre içinde karekodlu çeklerin tutar olarak ibraz edilmiş toplam çeklerin içindeki payı ortalama yüzde 12.85, adet olarak ise yüzde 10.3 oldu.

İlk dört ayda parasal tutarı 6.3 milyar lira olan 170,000 adet karekodlu ve/veya karekodsuz çeke karşılıksız işlemi yapıldığını söyleyen Tüfenkci, Nisan itibariyle ise ibraz edilen karekodlu çeklerin toplam ibraz edilen çek içerisindeki karşılıksız çıkma oranının adet olarak yüzde 1.1 olduğunu belirtti.

Tüfenkci, “Karekodlu çekler karşılıksız çekin önlenmesi anlamında yüzde 50’nin üzerinde fayda sağlamıştır” dedi.

Karekod uygulaması çeke olan güvenin artırılması ve karşılıksız çekin önlenmesi amacıyla Ocak ayından itibaren çeklerde zorunlu hale getirilirken, karekodlu çek sayısının 9 milyona yaklaştığı bildirildi.