Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla Kastamonu’da hayata geçirilen Endüstriyel Orman Ürünleri İçin Ortak Kullanım İşleme Tesisi’nde ilk işe alım süreci başladı. Proje kapsamında oluşturulacak ortak kullanıma açık tesis, sektördeki KOBİ’lerin verimliliğe dayalı üretim yapmasına ve yerel ekonominin dönüşümüne katkı sağlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği ile finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla Kastamonu’da hayata geçirilen Endüstriyel Orman Ürünleri İçin Ortak Kullanım İşleme Tesisi’nin kurulmasıyla ilgili projede sıcak gelişmeler yaşanıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikada, Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve çalışanları, Teknik Yardım Ekibi ve Danışmanların katılımı ile bir etkinlik gerçekleştirildi ve fabrikada ilk işe alım süreci başladı.

Sorunlara köklü çözüm bulmak amacıyla Kastamonu Ticaret Borsası tarafından Rekabetçi Sektörler Programına sunulan Endüstriyel Orman Ürünleri İçin Ortak Kullanım İşleme Tesisi Kurulması Projesi, üretim sürecini tek çatı altında toplayarak sektördeki yerel KOBİ’lerin var olan becerilerinin gelişimine katkı sağlamayı ve geniş bir tüketici pazarında söz sahibi olabilmelerini hedefliyor. Proje kapsamında oluşturulacak ortak kullanıma açık tesis, verimliliğe dayalı üretimle yerel ekonominin dönüşümüne katkı sağlayacak. Tesiste gerekli tüm araç ve makine alanlarının yanı sıra bilişim ve iletişimde son teknolojileri barındıran bilgi ve danışma ofislerini de yer alacak.

kastamonu1

Yerel ekonominin dönüşümüne katkı sağlaması bekleniyor

Ortak kullanım tesisi KOBİ’ler tarafından verilecek siparişler üzerinden işleyecek. Tesise sipariş veren işletmelere doğrudan hammadde temini, masif ve lamine ahşap malzemelerin birinci sınıf yarı mamullerinin üretilmesi, yarı mamul ürünler üzerindeki teknik işlemlerin yapılması gibi hizmetler sunulacak. Proje ile fırınlanmış kereste, kapı pencere doğramaları, lamine masif parke, lambri döşeme, bina dış ahşap kaplama, masif mobilya ve eskitme mobilya yarı mamulleri, iskele, kamelya, veranda, havuz kenarı ahşap ve zemin döşemeleri, sauna imalatı, tomruk ev, ahşap ev, ahşap el oymacılığı yarı mamulü, çocuk ahşap oyuncak yarı mamulleri gibi üretim alanlarının desteklenmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında KOBİ’lere ayrıca yeni üretim yöntemi ve teknik çizim gibi alanlarda danışmanlık desteği verilecek, çalışanlar işletme sermayesi yönetimi, ürünlerin çeşitlendirilmesi ve rekabet konularında eğitim alacak. Projenin tamamlanmasının ardından tesisten yararlanacak mobilya üreticilerinin üretim giderlerini ortalama yüzde 10-20 arasında düşürmesi de hedefler arasında yer alıyor. Bu sayede işletmelerin rekabet gücü artırılırken istihdamın da artması ve Kastamonu’nun sosyo – ekonomik gelişimine katkı sağlanması bekleniyor.

Yeni pazarlara açılma şansı sunacak

Türkiye’nin ekonomik olarak yeni gelişmekte olan bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin, gerek iç gerekse dış piyasada rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak tasarlanan Rekabetçi Sektörler Programı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği ortak girişimi olarak hayata geçiriliyor. Türkiye ve Avrupa Birliği mali işbirliği anlaşması çerçevesinde 2007 yılından bu yana, toplam 551 milyon Euro bütçe ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, 43 ilde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin daha rekabetçi olabilmek için belirlenen ihtiyaçlarının karşılanması, ortak kullanım tesislerinden, yenilikçi teknolojilerin kullanımına kadar birçok alanda geliştirilmiş projelere mali kaynak sağlıyor.

Bu önemli yatırım programı, yüzlerce KOBİ ve işletmeye teknik altyapı, AR-GE, dış ticaret, pazarlama ve işletme yönetimi, lojistik ve depolama gibi alanlarda kendisini geliştirme ve bu sayede iş ve rekabet edebilme gücünü artırarak yeni pazarlara açılma şansı sağlayacak. Artan iş ve rekabet gücüyle, yaratılan yeni iş imkanlarıyla Programın hedef bölgelerinde ekonomik ve sosyal refahın da artırılması hedefleniyor.

kastamonu3

“Bu tesis büyük bir sabrın göstergesi oldu”

Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, 2009 yılından beri üstün gayretle sürdürdükleri bu projede mutlu sona ulaşmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu tesis, sadece Kastamonu Ticaret Borsası’nın değil, Kastamonu’nun ve Türk Milletinin bir malıdır, dolayısıyla kutsal bir yerdir. Burayı Kastamonu için yaptık ve Kastamonu’ya armağan ediyoruz” diye konuştu. Kastamonu CUF Projesi Teknik Yardım Takım Lideri Javier Casanova ise, 2009 yılında çalışmalarına başlanan ve AB prosedürleri nedeniyle ancak 7 yılda tamamlanabilen tesisi; “Bu büyük bir sabrın göstergesidir” cümlesiyle özetledi.