Bu yıl ilk kez 3-6 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Buluş Fuarı’nın en dikkat çekici ürünü olan katlanabilir ahşap tuğla ‘Brick B’, fuar kapsamında düzenlenen törende iki büyük ödül birden aldı.

Türkiye’de ilk defa düzenlenen Uluslararası Buluş Fuarı’nda halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Brick B, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WİPO) temsilcisi Quan- LingSim’in ‘En İyi Ulusal Buluş Ödülü’nün ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın altın madalya verdiği ‘En İyi Buluş Ödülü’nün sahibi oldu. Tıp eğitimi alan tasarımcı Adem Arıbaş’ın “diz eklemi çapraz bağlarından” ilham alarak tasarım danışmanı Gürçağ Özler ile birlikte geliştirdiği dünyanın ilk ve tek katlanabilir ahşap tuğlayla; alet-edavat, yapıştırıcı gerektirmeyen başta ev olmak üzere masa, yatak, köpek kulübesi gibi birçok eşya tasarlanabiliyor.  Güvenilirliği en önemli özelliklerinden biri olan ve yatırımcıların dikkatini çeken katlanabilir ahşap tuğla, aynı zamanda yaşayan bir ürün. Çünkü tasarımlarında değişiklikler yapılabiliyor, aynı ürün başka gereksinimler için tekrar tekrar kullanılabiliyor. Dünyanın ilk ve tek katlanabilir ahşap tuğlası diz eklemi çarpraz bağları ilham alınarak tasarlandı. Türk malı katlanabilir ahşap tuğla inşaat, iç mimari, dekorasyon ve fuar sektöründe önemli gelişmeleri de beraberinde getirecek.

Ustasız 10 günde ev imkanı

Tasarımcı Adem Arıbaş katlanabilir ahşap tuğlanın inşaat sektörüne ve iç mimariye sayısız avantajlar sağlayacağını söyleyerek, şunları aktardı: “Katlanabilir ahşap tuğlanın yeryüzünde bir benzeri yok. Katlanabiliyor, tekrar tekrar kurulabiliyor. Molozu olmayan tek yapı malzemesi. Katlanabilir ahşap tuğla ile hiçbir ağır makine ve hatta iskele kullanılmadan 60 metrekarelik bir ev sıfırdan dört kişi ile 10 günde yapılabiliyor. İstenildiğinde evin metrekaresi katlanabilir ahşap tuğlalarla büyütülebiliyor. Yani Brick B, hem yaşayan hem gelişen hem de canlı bir ürün. Nakliye hasarı sıfır. Dört kat küçülebilir olması da nakliye, depolama ve bir yerden bir yere aktarmada önemli kolaylıklar sağlıyor. Yüzde yüz geri dönüşümlü ve sürdürülebilir olmasıyla gerçek bir çevre dostu. Tüm bu özellikleri de Brick B’nin tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.’’

Katlanabilir ahşap tuğla üzerinde beş yıldır çalıştıklarını belirten Arıbaş, “Ürünümüzün patenti 135 ülkede koruma altına alındı. Katlanabilir ahşap tuğla ile başta ABD, AB ülkeleri, Japonya gibi “kendin yap” (Do it yourself) kültürünün geliştiği ülkeleri hedefliyoruz” dedi.

Cenevre’den de 3 ödül aldı

Dünyanın ilk ve tek katlanabilir ahşap tuğlası BRICK-B, 13-17 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenen 44. Uluslararası Cenevre Buluşlar Fuarı’nda 3 ödül daha aldı. Altın Madalya’nın yanı sıra Bükreş Politeknik Üniversitesi Özel Ödülü ile Çin Buluş ve İnovasyon Delegasyon Özel Ödülü’ne de layık görülen katlanabilir ahşap tuğla fuarda, Avrupa medyasının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Türk Patent Enstitüsü (TPE) himayesinde gerçekleştirilen 44. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı’na davet edilen BRICK-B, fuara üç Türk buluşundan biri olarak katıldı.