Ana Sayfa Sektörel Haberler Kazakistan ile iş yapma zamanı

Kazakistan ile iş yapma zamanı

106
Google search engine

Sadece 46 milyar dolarlık yer altı kaynağıyla dünyanın iştahını kabartan Kazakistan, başka alanlarda da yabancı yatırımcıya cazip imkânlar sunuyor. Kazakistan’ın, ekonomisini çeşitlendiren Türk yatırımcıya yeni fırsat davetleri var.

Türkiye-Kazakistan Yatırım Forumu, İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yapıldı. 24 Kasım’da İTO Meclis salonunda düzenlenen forumun açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim yaptı. Erkesim, İTO’nun Orta Asya Türk dünyası ile ilişkilerine özel bir önem verdiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Ülkelerimizin iş birliği kurabilecekleri her konuda birlikte çalışmaları gerektiğine inanıyoruz. Bölgemizde barış ve istikrarın temini, ticaretin artması için önemli girişimler gerçekleştiriliyor ve ülkelerimizi önemli fırsatlar bekliyor.”

kazakistan_2

1 MİLYARLIK NÜFUS

Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev, Kazakistan’ın bulunduğu coğrafyada 1 milyardan daha fazla bir nüfusun yaşadığını hatırlattı. Sapiyev, tam da Kazakistan’da iş yapma zamanı olduğunu ifade ederek, ülkesinin giderek güçlenen ekonomisi ve yatırım iklimiyle ilgili bilgi verdi. İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının ticaret iklimine daha çok yansıması gerektiğini belirten Başkonsolos Sapiyev, “Türkiye’deki yatırımcıları ülkeme davet ediyorum. Dostluk ve kardeşliğimizin ebedi olmasını diliyorum” dedi.

ZENGİN DOĞAL KAYNAKLAR

Kaznex Invest Devlet Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Almas Aidarov ise Kazakistan’daki yatırım ortamı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aidarov, zengin doğal kaynaklara sahip Kazakistan’da maden işletmeciliği hakkının ilk başvuran işletmeye verildiğini hatırlatarak, “Petrol, doğalgaz, çinko, uranyum, baryum, kömür ve gümüş gibi sektörlerde hızlı gelişmeler var” dedi.

kazakistan_3

YATIRIMDA 35. SIRADA

Doing Business’e göre Kazakistan, yatırım yapılabilir ülkeler sıralamasında 35’inci sırada. KOBİ ölçekli yatırımcıların korunmasında da Kazakistan 25’inci sırada.

TÜRK YATIRIMCILAR EKONOMİMİZİ ÇEŞİTLENDİRİYOR

Kaznex Invest Devlet Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Almas Aidarov, Kazakistan’da 3 bin 917 Türkiye menşeli şirket olduğu bilgisini vererek, “Türkiye’den gelen yatırımcılar, bizim için çok önemli. Çünkü Türkiyeli yatırımcılar, Kazakistan ekonomisini çeşitlendiriyor” dedi.

kazakistan_1

ÇOK YATIRIM YAPAN ÜLKE, VİZEDEN MUAF

Kazakistan, 2014’ten bu yana en çok yatırım yapan ülkeye vize uygulamasını kaldırdı. Mesela, OECD ülkelerinden vize istemiyor.

HELAL ÜRÜN İHRACATI

Kazak Invest Devlet Yatırım Ajansı Uzmanı Saule Sabr, “Türkiye’yi, sebze ve meyve işleme alanındaki deneyimlerini Kazakistan’a aktarması için davet ediyoruz” dedi. Kazakistan’ın dünyanın üçüncü önemli ve avantajlı ülkesi olduğu bilgisini veren Sabr, organik ürünlerde helal sertifikalarına sahip olduklarını kaydetti.

NEDEN KAZAKİSTAN ?

*46 milyar dolarlık yer altı kaynağı var.
*Kişi başına geliri 13 bin dolar. GSYİH’sı 240 milyar dolar.
*Dünyanın en büyük yüzölçümü olan 9’uncu ülkesi.
*Zengin tarımsal arazilere sahip.
*Dünyanın sayılı et, süt, sebze ve meyve üreticilerinden.
*Hayvancılık doğal meralarda yapılıyor.
*Dünyanın 7. büyük buğday üreticisi.
*Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde büyük teşvikler var.
*Yabancı yatırımcı için mal ve hizmetler vergisiz.
*Enerji ve işgücü fiyatları uygun.
*Yabancı yatırımcı kurumlar ve gelir vergisi ödemiyor.
*Ekipman harcamalarının yüzde 30’u yatırımcıya geri ödeniyor.
*Yabancı yatırımcı kendi ülkesinden işgücü getirebiliyor.
*Yatırımcı 5 yıl boyunca mevzuattaki değişikliklerden muaf.
*Toprak ve mülkiyet vergisi sıfır.
*10 özel ekonomik bölgede yatırım sınırlaması yok.

GÜMRÜKSÜZ AVRASYA

Kazakistan’dan Avrasya Gümrük Birliği’ne üye Rusya, Belarus, Kırgızistan, Ermenistan gibi ülkelere gümrüksüz mal gönderiliyor.

 

Kaynak: www.itohaber.com

Önceki İçerik“Ahşap sandalyede yeni trend doğallık ve tasarımın birleşmesi oldu”
Sonraki İçerikEkim ayı sanayi ciro endeksi açıklandı