Takas yöntemiyle tüm ülkelerden ithalat yapılabilmesinin önü açıldı. Bu yolla ithalat kaynaklı döviz talebinin azaltılması hedefleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ithal edilen bir malı ihraç edilen mal ile takas etmeye yönelik getirilen Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) teşvikleri sayesinde takas sisteminin 2017’de ithalatın yüzde 2’sine denk gelmesini beklediklerini, böylece döviz talebinin de azalacağını söyledi.

Tüfenkci yaptığı yazılı açıklamada, “Önceden sadece İran ile sınırlı olan KKDF kesintisi muafiyeti artık tüm ülkeleri kapsayacak. Böylece ülkeler ihtiyacı olan ürünü dövize ihtiyaç duymadan kendi elindeki ürün ile değiştirecek” denildi.

Kararın alınmasında dolardaki artışın etkili olduğu belirten Tüfenkci, ithalatın yüzde 1’inin takas yoluyla gerçekleşmesi halinde döviz talebinde 2 milyar dolar azalma yaşanacağını kaydetti.

İlk uygulamanın geçen hafta Rusya ile başladığına da anımsatan Tüfenkci, takas yönteminin 2008 yılına kadar tüm ülkeler ile uygulandığını söz konusu dönemde dış ticaretin 3.5 milyar dolara denk gelen yaklaşık yüzde 2’sinin bu yolla yapıldığının da kaydetti.

Yeni dönemde takasın dış ticaretteki payının yeniden yüzde 2’ler seviyesine çıkarmayı umduklarını ifade eden Tüfenkci, “İthalatımızın 2017’de yüzde 1’nin takas yoluyla gerçekleşmesi durumu düşünüldüğünde 2 milyar dolar kadar döviz talebinin, takas işlemleri sayesinde azalacağını değerlendiriyoruz” dedi.