Başbakan Binali Yıldırım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi Lansmanı”na katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Kobiler İçin Nefes Kredisi Projesi kapsamında Kobilere aylık %0,83 faizle 5 milyar TL kredi sağlanacak.Denizbank ve Ziraat Bankası mevduat karşılığı KOBİ’lere 5 milyar TL’ye kadar kredi verecek” açıklamasını yaptı.

Kredinin detaylarını anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bankalar zararı göze alarak bu projeye destek sağladı. Aylık yüzde 0,83, yüzde 9,90 faizle KOBİ’lere 5 milyar lira kredi sağlanacak. Yüzde 15, yüzde 18 olan faizi 9,90’a çektik. Yaklaşık 80 bin KOBİ’mizin derdine 3 ay içerisinde derman olacağız. KOBİ’lerimizi faizin altında ezdiremeyeceğiz. Reel sektör ve finans sektörü elele verirsek memleket için ne kadar güzel işler yapabileceğimizi de göstermiş olduk’ dedi.

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ise piyasada oluşan dalgalanmaların yakından takip edildiğini belirterek, ‘Birlik ve beraberlik içerisinde daha çok üreteceğiz. İç ve dışta oluşturulmaya çalışılan ekonomik dedikodulara rağmen, ekonomimiz sağlam duruşunu devam ettiriyor. Piyasalarda gelişenleri yakından takip ediyoruz. Piyasada oluşan dalgalanmaları yakından izliyoruz. Yakaladığımız istikrarla beraber daha çok üretip, daha çok satacağız. İhracat odaklı, yüksek teknoloji ürünlerle üreterek, büyümemizi reel sektörle beraber sağlayacağız’ diye konuştu.

İmza töreni öncesinde nefes kredisine ilişkin değerlendirmede bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye ekonomisinin güçlü temellere dayandığını vurguladı. KOBİ’lere gereken desteğin verilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, ‘Olay net. Ekonomimizi ayakta tutan kesim KOBİ’ler. Ekonomiyi ayakta tutan önemli bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün bugünlerde yaşadığımız dövizdeki dalgalanmaları, küresel piyasalardaki hareketliliği de dikkate aldığımızda öncelikli olarak desteklenmesi gerekiyor. Onların beklediği nefesi, desteği vermemiz gerekiyor’ dedi.

OPEC’in petrol üretimini kısıtlama kararına değinen Yıldırım, ‘Bugünlerde yaşadığımız küresel ekonomideki hareketlilik, petrol üretimine kısıtlama kararından sonra yeni bir boyut kazandırdı. Bütün bunları yakın bir şekilde hükümet olarak takip ediyoruz. Bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nu toplayacağım. Son durum değerlendirmelerini yapıp, tekrar alınması gereken kararları vatandaşlarımızla paylaşacağız’ açıklamasında bulundu.

ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinin piyasaya olumsuz etkisinin geçici olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: ‘Türkiye ekonomisi güçlü temellere dayanıyor. Finans sektörümüz güçlüdür. Firmalarımızın kabiliyetleri aynı şekilde güçlüdür. Bizim bu küresel şartları dikkate alarak bu süreçten en az etkilenmemiz için gereken tedbirleri gecikmeden alıyoruz. Şunun bilinmesinde fayda var. Türkiye bugünkü yaşadığımız şartların daha ağır şartlarını geçmişte en az 4-5 sefer yaşadı. Amerikan seçimlerinden sonra başlayan bu sürecin dünyadaki özellikle gelişmekte olan ülkelerin tamamında bir olumsuz etkileri oldu. Bu etkilerin geçici olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımız serin kanlı olsun, sakin olsun. Bunların hepsi gelip, geçecek. İnşallah 2017 bu yıla göre çok daha iyi olacak. Biz hesaplarımızı, bütçemizi buna göre yaptık’

Yıldırım “Bizim daha ilginç bir çalışmamız var. Tamamlanmadı. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Esnafımızı, ticari hayatımızı ilgilendiren bir karar olacak” diye aktardı.