KOBİ’lerin finansmana ulaşması için bankalarla görüştüklerini belirten Gümrük Bakanı Tüfenkci, yeni bir düzenleme yaparak teminat araçlarını çeşitlendireceklerini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, katıldığı bir televizyon programında KOBİ’ler için önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle krediye ulaşmakta zorluk çeken küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) nefes aldıracak düşük faizli kredi imkânı için çalıştıklarını söyleyen Tüfenkci, bankalarla görüşmelere başladıklarını söyledi.

KOBİ’lere 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlanacağını belirten Tüfenkci, “KOBİ’ler krediye kolay erişemiyor. Bankalarla konuştuk ve bu tür işletmelere nasıl kolay kredi verebileceklerini sorduk. Yeni düzenleme özellikle küçük işletmeler ve esnaflar için önemli. Sürekli gelir getiren meyve ağaçlarını bile teminat verebileceksiniz, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başladığında özellikle küçük işletmelerimiz olumlu dönüşünü görecekler” ifadelerini kullandı.

“Dolar belli bir noktada dengelenecek”

Dolardaki yükselişi değerlendiren Tüfenkci Fed’in faiz artıracağı beklentisinin kurun artışında etkili olduğunu söyledi. Tüfenkci “Kurun belli noktada dengeleneceğine inanıyoruz” dedi.

Tüfenkci “Kurdaki yükselme biraz da yurtdışı piyasalara özellikle ABD’de seçimden sonra gelişen piyasalardaki algı ve Fed’in faiz artışında harekete geçeceği endişesinden kaynaklanıyor. Çok büyük paniğe kapılmamak lazım, piyasa şartları içerisinde dengeleneceğine inanıyoruz ama tamamen de boş bırakmak doğru değil. Bunun ihracata pozitif etkisi de olabilir ama maliyetler açısından da negatif etkisi var” yorumunu yaptı..

Merkez Bankası’nın müdahale edip etmemesi gerektiğine dair soruya Tüfenkci “MB kurdaki değişimleri ve yukarı gidişi dikkatle izliyor. Müdahale etmesi gereken nokta olduğunda müdahalede bulunabilir ama şu anda gözlemliyor” yanıtını verdi.

Belarus ile karşılıklı ticaret anlaşması

Belarus’la 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefi konduğunu söyleyen Tüfenkci, karşılıklı ticareti teşvik edici bir anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Tüfenkci, “İkili görüşmelerde de olumlu adımlar atıldı. Gelecek günlerde iki ülkenin ticaretinin artacağına inanıyorum” dedi.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ticarete olumlu yansıdığını söyleyen Tüfenkci, “Başbakanımız da buraya ziyaret yapacak ve ekonomi kapsamlı şekilde masaya yatırılacak” dedi.