İhracatçıların teminat bulma sıkıntısını çözmek için Kredi Garanti Fonu, Türk Eximbank’tan gelen KOBİ’nin yaklaşık 8 milyon liralık kredisi için kefalet imkanı sağlayabilecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Eximbank arasında imzalanan protokolle ihracatçı KOBİ’lere Hazine kefaletiyle kullandırılacak Eximbank kredilerinin yüzde 100’ünün KGF teminatı kapsamına alınacağını belirtti.

Bakan Zeybekçi “Kredi Garanti Fonu, Türk Eximbank’tan gelen bir ihracatçı KOBİ’nin yaklaşık 8 milyon liralık kredisi için kefalet imkanı sağlayabilecek” dedi.

İhracatçıların finansman ihtiyaçlarını çözeceklerini vadettiklerini anımsatan Zeybekci, kapasitesinden daha fazla sipariş alıp, satış fırsatını kaçırmak istemeyen ihracatçılar için devreye girerek teminat ihtiyaçlarını yüzde 100 gidererek onların Eximbank kredilerinden yararlanmasını sağladıklarını ifade etti.

Türk Eximbank ile KGF arasında yürütülen işbirliği sayesinde 10 yılda bugüne kadar 450 milyon liralık kefalet sağlandığını dile getiren Zeybekci, bu tutarın artırılmasını istediklerini ifade etti. Zeybekci, hükümetin ihracatın geliştirilmesi amacıyla KGF tarafından sunulan Hazine destekli kefalet sisteminin kapsamının genişletildiğini de söyledi.

Eximbank kredilerinin yüzde 100’üne KGF teminatı

İhracatçıların teminat bulma sıkıntısını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyleyen Zeybekci, “Yeni uygulamada KOBİ dışındaki ihracatçılarımız da KGF kefaletinden faydalanabilecek. Böylelikle ihracatçılarımızın finansmana ulaşma konusunda yaşadıkları en büyük sorunlardan biri olan teminat bulma sıkıntısı önemli ölçüde azaltılacak. KGF kendi öz kaynakları kapsamında verdiği kefaletlerde Türk Eximbank kredilerine yüzde 100 teminat sağlamaktaydı. İmzalanan protokolle de ihracatçı KOBİ’lere Hazine kefaletiyle kullandırılacak Eximbank kredilerinin de yüzde 100’ü Kredi Garanti Fonu teminatı kapsamına alınmaya başlanacak. Hazine destekli kefaletlerde ticari bankalar için yüzde 85 olarak belirlenen bu oran, sadece Türk Eximbank için yüzde 100 olarak tanımlandı. Sonuç olarak bu protokolün imzalanmasıyla ülkemiz ihracatının temel dinamiği konumundaki KOBİ’lerimiz Türk Eximbank’ın uygun maliyetli finansman imkanlarına çok daha kolay şekilde ulaşabilecektir” diye konuştu.