Sünger fiyatlarında yaşanan büyük artış, Siteler esnafını zor durumda bıraktı. Süngerin yoğun kullanıldığı mobilya sektöründeki bu artışlar koltuk üretim maliyetlerin yükselmesine sebep oluyor.

Kimyasal hammadde üretiminde yaşanan sıkıntılar Türkiye sünger pazarını da olumsuz yönde etkiledi. Sünger hammaddesi üreticilerinden Bayer’in üretimi aralık ayına kadar durdurması ve Alman devi BASF’ta çıkan yangın, sünger hammaddesi olan TDI ürününün piyasaya arzında sıkıntılar ortaya çıkardı.

TDI hammaddesi temininde sıkıntı yaşayan sünger üreticileri, eylül ayından itibaren fiyatlarını artırmaya başladı ve bu artış Ekim ayında yüzde 50’lere ulaştı. Sünger fiyatlarındaki artış ile birlikte günlük fiyat uygulamaları, ürün temininde yaşanan zorluklar ve belirsizlik Sitelerdeki koltuk imalatçılarını zor durumda bıraktı.

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali İhsan Bostan, “Bu durumdan sadece ülkemiz değil, tüm dünya pazarı etkilendi. Sünger fabrikaları ile gerekli görüşmeleri yaptık. Hammadde sorunu nedeniyle sünger üreticileri; üretimde yavaşlama, ürün fiyatlarını yükseltme gibi çeşitli tedbirler almaya yöneliyor. Sünger üretiminde yaşanan bu sıkıntılardan dolayı, mobilya sektörünün ürün tedariği ve fiyatlarında ciddi problemler yaşanıyor. Bu sıkıntının süresi konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor ve aralık ayına kadar devam edeceği tahmin ediliyor.” diye konuştu.

Yıl sonuna kadar sünger hammadde sorununun çözüleceğini tahmin ettiklerini ifade eden Oda Başkanı Bostan, “Esnaf ve Sanatkarlarımız sünger temininde çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Süngerin yoğun kullanıldığı mobilya sektöründe bu artışlar koltuk üretim maliyetlerin yükselmesine sebep oluyor. Özellikle döşemeci meslektaşlarımız bu durumdan son derece endişeli. Sünger fiyatları günlük değişen bir pozisyona geldi. Bu durumdan etkilenen esnaf ve sanatkarlarımız artan maliyetleri fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor. Sünger üreticilerinin yaşanan bu hammadde sorununu çözerek, gereken fiyat indirimini yapmasını ve tekrar istikrarın sağlanmasını bekliyoruz. Bu süreçte döşemeci meslektaşlarımızın sünger satışı yapan firmaları araştırarak alım yapmalarını, vadeli sünger satışının yapılmadığı ancak bazı firmaların satışlarında kredi kartlarına 5-6 taksit uygulaması yaptığı bu dönemde meslektaşlarımıza maliyetlerini mümkün olduğunca aşağı çekmelerini öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.