Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, gayrimenkul sektöründe yüzde 18 olan KDV oranının 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e düşürülmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Doğan, “Mobilya sektörünün çatı kuruluşu olarak, KDV düzenlemesinin sektöre hareketlilik getireceğini düşünüyoruz. Hatta mobilyadaki KDV oranının da Mart 2017’ye kadar yüzde 8 bandına çekildiği takdirde mobilya satışlarının artacağına düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, geçtiğimiz günlerde açıklanan ve gayrimenkul sektöründe yüzde 18 olan KDV oranını 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e düşürülmesini öngören düzenlemeyi olumlu karşıladıklarını belirti.

Doğan: Mobilya sektöründeki KDV oranı da yüzde 8’ e çekilmeli

İnşaat sektöründeki son gelişmelerin ve alınan yeni kararların mobilya sektörünü pozitif yönde etkileyeceğinin altını çizen Doğan, mobilya sektöründeki KDV oranınında yüzde 8 bandında olması gerektiğini, bu konuda yetkililerle görüşerek önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Doğan, “Konuttaki KDV oranının indirilmesini mobilya sektörü olarak çok önemsiyoruz. Vatandaşlarımız konut almak için alınan bu önemli kararlardan yararlandıkları takdirde, yeni evlerine yeni mobilyalar alarak girecekler. Aslına bakarsanız biz MOSDER olarak, uzun yıllardır mobilyadaki KDV oranının yüzde 8 bandına çekilmesi yönünde tavsiyelerde bulunduk. Bugün, geldiğimiz bu noktada mobilyadaki KDV oranının da Mart 2017’ye kadar yüzde 8 bandına çekilmesi gerektiğine inanıyor, bu sayede mobilya satışlarımızda ciddi oranda artış yaşayacağımızı öngörüyoruz” diye açıkladı.

Bu düzenlemenin gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olarak gördüklerini yineleyen MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, özellikle bu durumun ev almak isteyenlerin işine yarayacağını aktardı. Doğan, küçük evlerden büyük evlere geçecek olanların yeni mobilya ihtiyaçları olacağını, bu alımın da mobilya sektörünün gelişimine katkı sağlayacağının altını çizdi.