Konya Mobilyacılar Oda Başkanı Mehmet Günbaş, sektörün sıkıntılı olduğunu söyledi. yaptıkları projeler hakkında açıklamalarda bulunan Günbaş, ülkede yaşanan olumsuz olayların bir an önce bitmesini istediğini belirtti

Türkiye’de hiçbir odanın yapmadığı bir projeyi Konya Mobilyacılar Oda Başkanı Mehmet Günbaş kendilerinin yaptığını söyledi. Üyelerinin çizim konusunda dünya ülkelerine göre geride kaldığını katıldığı fuarlarda gördüğünü ve 3 boyutlu çizim için kurs başlattığını söyleyen Konya Mobilyacılar Oda Başkanı Mehmet Günbaş, “Oda olarak dünya çapınca çok sayıda mobilya fuarına katılıyoruz. Orada kendimizde olan eksikleri görüp gidermeye çalışıyoruz. Bizim esnafımız eski usul kara kalem ile çizim yapıyordu. Bizim sektörümüz biraz sıkıntılı esnafımızın borç altına girmemesi için Selçuklu Belediyesi’nin proje desteği ile kurs açtık. 52 kursiyer arkadaşımız sertifika almaya hak kazandı. Kursumuz 3 ayda 254 saat sürdü. Üyelerimiz bilgisayar alabiliyor fakat bu programlar pahalı programlar, bunları alamıyorlar. Alamayınca günümüzde bu işleri yapan mimarlara çizdiriyorlardı bu da onlara pahalıya mal oluyordu, onlar da yüksek fiyatla çalışıyor esnaf zor durumda kalıyordu. Odan olarak esnaflarımızı çizim programlarıyla eğitelim dedik” dedi.

MEVKA KABUL ETMEDİ SELÇUKLU SAHİP ÇIKTI

Projeyi yapmak için destek aradıklarını anlatan Günbaş, “3 yıl MEVKA’dan cevap alamadık, üniversite ile birlikte hazırladığımız proje MEVKA tarafından reddedildi. Selçuklu Belediyesi’nin sene başında açtığı proje destek programına başvurduk ve hak kazandık Konya’da ilk kez proje desteği alan biz olduk. Türkiye’de ilk kez 3 boyutlu çizim programı (Autocad) yapan tek Oda Konya Mobilyacılar odası oldu. Halk eğitim merkezinden hocalarımızla iş birliği içinde çalıştık. Sertifika alan üyelerimiz isterlerse odamıza gelerek ücretsiz çizim yapabilirler. 50 bin lira destek vererek yardımcı olan Selçuklu Belediyesi ve Başkan Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyoruz. Yapılan çizimler Selçuklu motifleri ve Selçuklu’nun renklerinden olacak” diye konuştu.

“60 ÖĞRENCİ BURS ALACAKTI İPTAL OLDU”

Mobilya sektörü için yeni eleman sıkıntısı olduğunu dile getiren Günbaş, meslek liselerinde mobilya bölümü seçilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Öğrenciler mobilya seçsin diye oda olarak onlara burs bağlamak istediklerini bursun miktarının az bulunması bahanesiyle milli eğitim tarafından reddedildiğini anlatan Başkan Günbaş, “Bizim amacımız çocuklar bölümü seçsin alaylı değil mektepli meslektaşlar yetişsin hem çocuklar meslek sahibi olsun hem de harçlık olsun demiştik kabul etmediler. Proje onaylansa 60 öğrenci burs alacaktı” şeklinde açıklamalarda bulundu.