KOSGEB ile Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı dört sektörde ortak çalışma yapma kararı aldı. Bu çerçevede 2017 için çalışma takvimi kısa sürede hazırlanacak.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı ile KOSGEB arasında mutabakat zaptı imzalandığını, eylem planı hazırlandığını ve bu çerçevede Kolombiya’yı ziyaret ettiklerini bildirerek, “Eylem planı kapsamında KOSGEB ile Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı arasında turizm, tekstil, dericilik, otomotiv yedek parça sektörlerinde ortak çalışmalar yapılacak.” dedi.

Biçer, KOSGEB ile Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı arasındaki iş birliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

KOSGEB’in, KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeyi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmayı hedeflediğini belirten Biçer, bu amacın yanında kurum olarak iş birliklerini de çok önemsediklerini söyledi. İş birliklerinin ülke sınırlarını da aştığına işaret eden Biçer, geçen yıl KOSGEB ile Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı arasında mutabakat zaptı imzalandığını ve bir eylem planı hazırlandığını anlattı.

Biçer, bu kapsamda, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, KOSGEB ile Kolombiya arasında Teknik İş Birliği Programı yürütüldüğünü kaydetti. Teknik İş Birliği Programı çerçevesindeki ilk çalışmanın, kasım ayında Ankara’da gerçekleştirildiğini bildiren Biçer, 4 gün süren görüşmelerde KOSGEB’in KOBİ’ler konusunda sahip olduğu deneyimin paylaşıldığını aktardı.

Dört sektörde ortak çalışmalar yapılacak

Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığının başkent ziyaretinin ardından, Teknik İş Birliği Programı çerçevesinde KOSGEB heyetinin Kolombiya’ya gittiğini dile getiren Biçer, “TİKA Kolombiya Program Ofisinin de yer aldığı çalışma ziyaretinde iki ülke arasındaki teknik iş birliği programı üzerinde görüşmeler gerçekleştirdik. KOBİ destekleme kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi aktardık. Eylem planı kapsamında KOSGEB ile Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı arasında turizm, tekstil, dericilik, otomotiv yedek parça sektörlerinde ortak çalışmalar yapılacak.” diye konuştu.

Biçer, ortak çalışma çerçevesinde, bilgi değişim programlarıyla birlikte eylem planına uygun uzman değişim programlarının da gerçekleştirilebileceğine işaret ederek, 2017 yılı çalışma takviminin bir an önce hazırlanıp uygulamaya konulmasını konusunda mutabakat sağlandığını vurguladı.

‘Hem ekonomik hem siyasi açıdan önemli’

KOSGEB ve Kolombiya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı’nın, Teknik İş Birliği Programı’na yönelik imzalanan mutabakat zaptı kapsamında ortak çalışmaları sürdürme konusunda kararlı olduğunun altını çizen Biçer, söz konusu iş birliğinin hem ekonomik hem de siyasi açıdan çok önemli olduğunu söyledi.

Biçer, Teknik İş Birliği Programı’nın, Türkiye ve Kolombiya’nın diğer kurumları arasında da yeni iş birlikleri sağlaması temennisinde bulundu.