Geçtiğimiz hafta pazartesi günü son bulan KOSGEB kredisi başvuruları sonuçları bugün hak kazananlara SMS olarak bildirilmeye başlanacak.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 50 bin TL’lik faizsiz kredi başvuruları sonuçları bugün açıklanacak.

20 Şubat’ta son bulan başvurular için Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü daha önce yaptığı açıklamalarda bugünü işaret etmişti.

Bugünden itibaren kredi almaya hak kazanan işletmelere SMS ve bilgilendirme e-postası gönderilecek. Bu aşamadan sonra belirlenen işletmeler bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabilecekler.

Kredilerin kullanılabileceği bankalar ise: Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası.

Kredinin ilk 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli olarak KOBİ’lere sunuluyor. Kredide üst limit ise 50 bin TL.

‘250 bin işletmeye tamamlanacak’

Daha önce katıldığı bir toplantıda KOSGEB üzerinden verilecek 50 bin TL’lik faizsiz kredi konusunda önemli detaylar veren Maliye Bakanı Naci Bakan Ağbal ise şöyle konuşmuştu:

“Önceden müracaat yapan vatandaşlarımız değerlendirilecek. Yeni bir başvuru süreci başlattık. 20 Şubat’a kadar başvuruları alacağız. Burada esnaf bakımından sevindirici olan bu defa değerlendirmeyi yaparken çalışan sayısı ve net satış hasılatı en az olandan başlayacağız. Yani en az çalıştırana, en az geliri olana öncelik vereceğiz. Geçen defa istihdam bakımından, gelir bakımından daha fazla olana sağlamıştık bu imkanı. Bu defa 250 bine tamamlayacağız. Çok daha fazla sayıda işletmemiz bundan yararlanacak. Özellikle küçük işletmelerimiz yararlansın istiyoruz. Küçük esnafın daha fazla ihtiyacı var. 27 Şubat’ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bu önemli bir paket hayırlı olsun. Esnafımız bu imkanla mal alır, işini büyütür, iş yapar. Bundan herkes kazanır.”