Sektörel Haberler

KOSGEB’ten mikro ve küçük işletmelere 600 milyon dolarlık destek programı

KOSGEB’ten mikro ve küçük işletmelere 600 milyon dolarlık destek programı

KOSGEB, Covid-19 salgınından etkilenen işletmeler için “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nı açıkladı.

KOSGEB, pandemiden etkilenen işletmeler için Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programını hayata geçirdiğini duyurdu. Destek programı; KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İş birliği Ajansı tarafından yürütülen proje kapsamında toplam 600 milyon dolar tutarındaki bütçe ile uygulanacak.

Program kapsamında, Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere sermaye desteği sağlanacak. KOSGEB tarafından yapılan açıklamada desteğin amacı; “Öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamak” olarak açıklandı.

Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KBS üzerinden başvuru yapabilecek. Diğer KOSGEB destek programından farklı olarak bu yeni programda kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacak. Ödemeler üç ay karşılığında üç taksitte yapılacak. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecek.

Birinci bileşende; imalat sektöründeki MKİ’lere faizsiz geri ödemeli destek verilecek. İkinci bileşende ise 2017 ve sonrasında kurulan ve imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren genç yenilikçi MKİ’lere faizsiz geri ödemeli destek verilecek. Ayrıca geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacak.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com