LIGNA Fuarı dört yıl aradan sonra sektör profesyonellerini tekrar bir araya getirmeye hazırlanıyor. Almanya’da 15-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek fuarın ağaç işleme makinaları deneyimine ek olarak bu yıl odak noktasında; ağaç işlerinin dönüşümü, çevreci materyal işleme ve prefabrik yapı süreçleri olacak.

Dünya üzerinde 100’ü aşkın ülkeden ağaç işleme ve ahşap işçiliği sektörlerini bir araya getiren LIGNA Fuarı, dört yılın ardından gerçekleşecek organizasyonunda 10 salon ve açık hava fuar alanında toplam yedi ürün segmentinde ilklere sahne olurken, sürdürülebilirlik odağında kapılarını açmaya hazırlanıyor. LIGNA bu yıl tüm dünyadan yenilikçi makine, tesis ve teknolojileri keşfetmek isteyen 90 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaparken; fuar katılımcılarına da 2023 yılında yenilikleri keşfetme, iş anlaşmaları yapma ve iş ağını genişletme fırsatı sunacak. Fuarın ‘LIGNA.Stage’ forum alanında, odak konuların yanı sıra işe alım ve sürdürülebilirlik konularında kullanıcı odaklı sunumlardan oluşan çeşitli etkinlikler gerçekleşecek.

Fuarda; özel ve seri üretime yönelik ürün ve makineler, yüzey teknolojisi, ahşap esaslı panel üretimi, kereste fabrikası teknolojisi, ağaçtan enerji, makine ekipmanları ve otomasyon teknolojisi, ormancılık, tomruk ve kereste üretimi için makineler olmak üzere yedi segmentte ürünler ziyaretçilerle buluşturulacak.

“FİRMALAR LIGNA FUARI’NDA YER ALMAK İÇİN SABIRSIZLIKLA BEKLİYOR”

LIGNA Fuarı’nda yer almak için firmaların sabırsızlıkla beklediklerini belirten LIGNA Başkanı Stephanie Wagner, “Son birkaç ay içinde yapılan mevcut rezervasyon oranlarına ve münazaralarımıza dayanarak, katılımcılarımızın yalnızca makine ve ekipman değil; ürün ve hizmetlerinin tüm yönlerini canlı olarak sergileme fırsatı sunan LIGNA’ya karşı yüksek memnuniyet oranı ve bağlılığı olduğunu doğrulayabiliriz” dedi. Fuarda sergilenecek ürün çeşitliliğinden bahseden Wagner, “Katılımcılarla yakın bir iş birliği içinde olarak, LIGNA 2023’ün önde gelen uluslararası fuarı olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Değer zincirinin tamamı boyunca ahşap işçiliği ve ağaç işlemenin tüm aşamaları, hasattan yüzey kaplamaya kadar için yenilikçi çözümler sergilenecek. Bu da LIGNA’nın merkezinde bulunan hammadde olarak sadece ahşap değil, plastik, cam, taş ve kompozit gibi diğer malzemeleri de içeriyor” dedi.

LIGNA 2023’TE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE ODAKLANIYOR

Sektörün nabzını tutan çalışmalar gerçekleştiren LIGNA’nın 2023 gündeminde de “Ahşap işlemenin dönüşümü” başlığı altında; bağlantılı makineler, insan-makine etkileşimi, IoT platformları, bina bilgileri modelleme (BIM) veya artırılmış ve sanal gerçeklik ile değer zincirinin tamamı boyunca dijitalleşme alanındaki mevcut ve gelecekteki gelişmeler ele alınacak. Ayrıca fuarda ahşap akış denetimi, robotlar, lojistik, standardizasyon, yüzey işleme ve bulut tabanlı veri yönetimi gibi konular da işlenecek.

Gerçekleşecek 2023 organizasyonu üzerine Stephanie Wagner açıklamasında; “Dünyanın önde gelen ticaret fuarı olarak, tematik ortamıyla LIGNA, sektör gelişimi için itici güç olarak görülüyor. Fuarın odak noktasındaki konular da bu iddiayı destekliyor. Mayıs 2023’de Hannover’de, LIGNA’yı geleceğe yönelik bir vitrin haline getiren yenilikleri bir kez daha deneyimleyeceğiz” dedi.