AİMSAD’ın İstanbul’daki Dernek Merkezi’nde yapılan MAKFED 3. Genel Sekreterler toplantısında, makine sektörünün sorunlarına yönelik tespitler masaya yatırıldı. Toplantıda bu sorunlara yönelik üye derneklerin çözüm önerileri de ele alınarak, bir kitapçık haline getirilmesi görüşüldü.

MAKFED 3. Genel Sekreterler Toplantısı, 21 Mayıs 2016 tarihinde AİMSAD’ın İstanbul’daki Dernek Merkezi’nde gerçekleştirildi.

AKDER, AYSAD, ARÜSDER, ENOSAD, İMDER, İSDER, İSKİD, PAGDER, TARMAKBİR, TEVİD ve POMSAD yetkililerinin katıldığı toplantıda AİMSAD’ı Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak temsil etti. Makine sektörünün sorunlarına yönelik tespitlerin yapıldığı toplantıda, bu sorunlara yönelik üye derneklerin çözüm önerileri de alınarak, bir kitapçık haline getirilmesi görüşüldü.

Toplantıda, MAKFED’in gerçekleştirmeyi planladığı eğitim, belgelendirme, uluslararası, insan kaynakları, ihracata yönelik projeler, fuarlar, AB projeleri ve diğer faaliyetler de ele alındı. Sektör sorunlarına yönelik yapılan çalışmanın ana başlıklarını ise yerli makine teşviki, finansman destekleri, haksız rekabet, envanter, tanıtım ve lobi, teşvik ve destekler, mevzuat ve eğitim oluşturdu.

DSC_0224

Toplantı gündeminde farklı oturumlar da yapıldı. Teknolojinin ele alındığı oturumda ENOSAD yetkilisi Endüstri 4.0 ile ilgili bir sunum yaparken, devlet destekleri ile ilgili 2 farklı oturum gerçekleştirildi. Devlet desteklerine ilişkin oturumlarda PAGDER’in AB Projeleri ile sunumu, TAKMAKBİR ve İMDER’in URGE destekleri ile ilgili sunumu, PAGDER ve ARÜSDER’in kalkınma ajansları destekleriyle ilgili sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

AİMSAD’ın ev sahipliğinde Kartal Ünlüer Gurme Restoran’da gerçekleşen öğle yemeğinin ardından devam edilen toplantıda, fuar mevzuatı için pozisyon belirlenmesi, mevcut sorunlar ve çözüm önerileri konuları da tartışıldı.