Ankara Sanayi Odası’nın binasında hizmete giren MAKFED ve MİB’in yeni ofislerinin açılış organizasyonuna,  AİMSAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak katıldı.

Makine İmalat Sanayii    Dernekleri Federasyonu (MAKFED) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Ankara Sanayi Odası binasında yer alan yeni ofislerinin açılışı 3 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Açılışa, AİMSAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak katılım sağladı. Açılışta konuşma gerçekleştiren T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Nihat Ergün, sanayicilerin ve makine sektörünün önemine değinerek, sektörün daha da büyümesi gerektiği temennisini dile getirdi. MAKFED’in kurulması gerektiği inancını uzun süredir taşıdığını ve ülkemizde en dinamik sektör denilince akla makinenin geldiğini vurgulayan Ergün, “Sektörün gelişmiş bir üretim yapısına kavuşması ve rekabet üstünlüğünün artırılarak sürdürülebilmesi, ülke sanayisinin geleceği için büyük önem taşıyor. Sektörün gücünün artması için birlik ve beraberlik gerekiyor. Bu uğurda da MAKFED çatısı altında 17 Derneğin bir araya gelmesinden çok mutluyum” diye konuştu.

Organizasyon kapsamında bir konuşma yapan MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, Türkiye’nin ve makine sektörünün dünya arenasındaki varlığını sürdürmek için kendi teknolojisini geliştirip, ithal ettiği ara ürünleri imal etme noktasına geçmesi gerektiğini vurguladı. Ancak bu şekilde ülkemizdeki birçok yeni sektörün ve üretimin önünün açılabileceğini dile getiren Özkayan, “Bunlar yapılmadığı takdirde ise teknoloji sağlayan ülkelerin uygun gördüğü teknoloji ile yetinmek zorundayız; dış ülkelerdeki izinlere bağlı ithal ürünler ile imalat yaparız ve böylece sektörümüzün erimesine şahit oluruz. Öte yandan makine üreticilerimiz, yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirecek donanıma ve yapıya sahip, ülkemizdeki en önemli unsurların başında geliyor. Bu konuda da sektörümüzün pozitif bir ayırımla desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ise konuşmasında, makine imalat sanayisinin rekabet gücünü artırmak ve sürekli kılmak için sektörün her kesimi ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde olunması gerektiğini kaydetti.

Sektörün öncelikleri doğrultusunda politikalar geliştirmenin, bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçları oluşturmaya katkı sağlamanın önemine dikkat çeken Dalgakıran, bu amaçla MAKFED’in sektörel örgütlerin faaliyetlerini destekleyerek, dayanışma ve işbirliği kültürü oluşturmakta öncü rol oynayacağını da belirtti.