Ana Sayfa Sektörel Haberler MAKFED ve YASAD iş birliği ile yüksek katma değerli makineler üretilecek

MAKFED ve YASAD iş birliği ile yüksek katma değerli makineler üretilecek

4

MAKFED ve YASAD arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Türkiye makina sanayi sektörünün uluslararası rekabet gücünün arttırılması amacıyla yeni ve kritik yazılım teknolojilerinin ürünlere eklenmesi, makine ve yazılım sektörleri sinerjinin arttırılarak yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi hedefleniyor.

Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) arasında 25 Mayıs 2022 tarihinde iş birliği protokolü imzaladı. MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve YASAD Başkanı Gönül Kamalı’nın bir araya geldiği programda makine ve yazılım sektörleri arasındaki iş birliğinin genel çerçevesi çizildi.

Programa; Dalgakıran ve Kamalı’nın yanı sıra MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır ve ENOSAD Başkanı Hasan Basri Kayakıran ile YASAD Yönetim Kurulu Asil Üyesi ve HTK Başkanı İlhan Bağören, Yönetim Kurulu Asil Üyesi ve ArgeMİP Başkanı Rıza Durucasugil, Genel Sekreter Sevilay Güven ve Kadın Komitesi Başkanı Arzu Er katıldı.

YENİ VE KRİTİK YAZILIM TEKNOLOJİLERİNİN ÜRÜNLERE EKLENMESİ HEDEFLENİYOR

İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Türkiye makine sanayi sektörünün uluslararası rekabet gücünün arttırılması amacıyla yeni ve kritik yazılım teknolojilerinin ürünlere eklenmesi, makine sanayi imalatçı firmalarının dijital dönüşümünün sağlanması ve makine ve yazılım sektörleri sinerjinin arttırılarak yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda iki kurum arasında çeşitli kümelenme ve iş birliği faaliyetleri ile sürdürülebilir bir sektörler arası iş birliği amaçlanıyor.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN ORTAK ÇALIŞMA

YASAD ve MAKFED, makina sanayi imalat sektöründe faaliyet gösteren MAKFED üyesi firmaların yenilikçi teknolojileri ürünlerine adapte ederek rekabet gücü ve katma değeri yüksek makineler üretmelerine ve üretim teknolojilerinin dijitalleşmesine destek vermek üzere, özellikle yerli yazılım, Ar-Ge, ürün geliştirme ve benzeri konularda birlikte çalışmalarda bulunacak.

Önceki İçerikNurdan Yücel CEIR’in ilk kadın başkanı oldu
Sonraki İçerikAİMSAD makine denetimlerine yönelik bakanlık yetkilileri ile fikir alışverişinde bulundu