Ana Sayfa Sektörel Haberler Makine ticaretinde 4 ayın değerlendirmesi yapıldı

Makine ticaretinde 4 ayın değerlendirmesi yapıldı

97
Google search engine

Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi toplantısı 9 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. İstanbul’daki TOBB Plaza’da gerçekleştirilen toplantıda makine ticaretinde 4 ayın değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi toplantısı 9 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. İstanbul’daki TOBB Plaza’da gerçekleştirilen toplantıda makine ticaretinde 4 ayın değerlendirmesi, KOSGEB destek programları gibi sektörü yakından ilgilendirilen konular masaya yatırıldı.


Toplantı, önceki toplantıda alınan kararların gözden geçirilmesi ve gündeme ilave konuların önerilmesi ile başlarken, gündeme ilişkin konularda uzman ve yetkin isimler meclis üyelerine birer sunum yaptılar.


“Makine Dış Ticaretinde 2019 yılı ilk 4 ay değerlendirmesi” konusunda OAİB Makine Şube Müdürü Mehtap Önal’ın, “Sektör Temel Göstergelerindeki Gelişmeler- 2019 yılı ilk çeyrek değerlendirmesi” konusunda Doç. Dr. Ruhi Gürdal’ın, “Ekonomik Görünüm – 2019 ikinci yarı beklentileri” konusunda TİM ve MAİB Ekonomi Danışmanı, Dr. Can Fuat Gürlesel’in yaptığı sunumlar meclis üyeleri tarafından dikkatle takip edildi.


KOSGEB destek programlarının makine sektörü açısından değerlendirilmesi konusunda KOSGEB Yetkilisi, özellikle odaklı KOBİ Teknoyatırım – KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı’nın sektöre yansımalarını değerlendirdi. Mevzuat Komitesi gündemindeki sorunların takdimi ve çözüm önerileri de yine toplantıda ele alındı. Buna göre, teknik mevzuat konusundaki gelişmeler ve sektörü bekleyen hususlar, idari ve vergi düzenlemeleri, 22.01.2019 tarihli Meclis toplantısı akabinde ilgili Bakanlığa sunulan Traktör Motor Emisyonları uygulamaları hakkında gelişmeler toplantıda masaya yatırıldı.


Yine 13 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Makine Zirvesi hakkında bilgilendirmenin de yapıldığı toplantıda, Türkiye Makine Sektörü Dış Pazar Stratejisi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının İmalat Sanayiinin Dijital Dönüşümü çalışmaları hakkında bilgilendirmesi toplantının gündem maddeleri arasında yer aldı.


Rusya’nın savunma sanayi, makina ve elektronik sektörlerinin yatırım bölgesi Ekaterinburg’da, partner ülke olarak Milli Katılım düzenlenecek olan INNOPROM üretim teknolojileri fuarı hakkında bir bilgilendirme de Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi üyelerince dikkatle takip edildi.


Son olarak, İmder ve İsder Genel Sekreteri Oğuz Yusuf Yiğit tarafından makine kiralama sektörü ile ilgili bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Önceki İçerikAğaç İşleme Makineleri sektörü AİMSAD iftarında buluştu
Sonraki İçerikHaziran’da Reel Kesim Güven Endeksi 3,6 puan yükseldi