Ana Sayfa Sektörel Haberler Makine Zirvesi İstanbul’da toplanıyor

Makine Zirvesi İstanbul’da toplanıyor

3

Türkiye’de makine imalatı ile iştigal eden 2.000 kadar firmayı temsil eden 20 makine imalat derneğinin üst kuruluşu olan Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) organizasyonundaki, Makine Zirvesi – Vizyon 2030, 13 Haziran 2019’da İstanbul’da toplanıyor.

Zirveyle ilgili bilgi veren MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, TÜİK verilerine göre makine sektörünün 2018 yılında 13 bin işletme ve 240 bin istihdam ile 99,4 milyar TL ciro ve 24 milyar TL katma değer gerçekleştirirken, ihracatının %15’lik artış ile 17,15 milyar ABD dolarına ulaştığını söyledi.


Zühtü Bakır, “Zirve, MAKFED’in temel misyonu çerçevesinde, Makina İmalat Sektörünü ilgili kurumlar ve paydaşlarla yılda bir kez üst düzeyde bir araya getirerek sektörün öncelikleri doğrultusunda değerlendirmelerde bulunmayı, politikalar geliştirmeyi ve bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçların oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor” dedi.


Zühtü Bakır’ın verdiği bilgiye göre, zirvede, Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek üzere imalat sanayinden ve ihracattan alınan yüzde paylarının ve ihracat Dolar/kg değerinin 15’lere çıkarılması hedefi doğrultusunda, katılımcı ve paylaşımcı bir yaklaşımla kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya ulaşmayı ifade eden Vizyon 2030 çerçevesinde gündem oluşturuldu.


Zirvede anahtar konuşmacı olarak yapay zeka konusunda dünya çapında yeri olan Berlin Teknik Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Şahin Albayrak da yer alacak. Programın birinci bölümü olan “Yazılım ve Donanım Yönüyle Makine Sektörü” panelinde sektör tedarikçiler yönüyle değerlendirilirken ikinci bölümde “Milli Teknoloji Hamlesinde Makine Sektörü” panelinde ise sanayinin dijital dönüşüm sürecinde makine sanayinin küresel rekabet gücünü nasıl geliştirilebileceği ele alınacak. “Makine Sektörü Dönüşümünde Devletin Rolü” olan kapanış panelinde ise sektörün hedeflerine ulaşmasında kamu kurum ve kuruluşlarının rolü değerlendirilecek.


Zirve katılımcı profilini, Bakanlık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları, MAKFED ve üye dernekleri yönetim kurulları, makine imalat sanayi firmaları üst düzey yöneticileri, tedarikçi firma, finans ve sigorta firma temsilcileri ile ulusal ve sektörel basın oluşturmakta. Zirveye katılım için www.makinezirvesi.com adresinden kayıt yaptırılması gerekiyor.

Önceki İçerikTürkiye ABD’ye 100 milyon dolar, Çin’e 30 milyon dolar mobilya ihraç ediyor
Sonraki İçerikSanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2019 yılı birinci dönem verimlilik istatistiklerini açıkladı