Ana Sayfa AİMSAD Faaliyetleri Makineciler, PGD uygulamalarını telekonferansla istişare etti

Makineciler, PGD uygulamalarını telekonferansla istişare etti

28

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) sektör kurulları ve sektör dernekleri telekonferans yöntemli ile bir araya gelerek, etkin bir piyasa gözetim denetim (PGD) sisteminin oluşturulması için istişare toplantısı gerçekleştirdi

Uluslararası piyasalarda giderek ağırlaşan rekabet şartları, teknik düzenlemelere ve dolayısıyla standartlara uygun üretimi her zamankinden daha da önemli hale getirdi. T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) sektör kurulları ve sektör dernekleri piyasada disiplinin sağlanması ve haksız rekabetin önüne geçilmesi için etkin bir piyasa gözetim denetim (PGD) sisteminin oluşturulması adına telekonferans yöntemli ile bir araya geldi.

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak’ın da katıldığı telekonferansta konu, tüm yönleriyle ele alındı. Üretimin standartlara uygun olarak yapılması yeterli olmuyor, piyasada disiplinin sağlanması ve haksız rekabetin önüne geçilmesi için etkin bir piyasa gözetim denetim (PGD) sistemi oluşturulması da gerekiyor. PGD sistemi içinde yer alan bütün aktörlerin birlikte çalışmasının, taraflar arasında etkin koordinasyon sağlanmasının, sanayicilerin PGD sisteminde sadece denetlenen taraf olmanın ötesinde, sistemin etkin bir şekilde çalışması için mutlak suretle işbirliği yapılması gereken kesim olmasının mutlak şart olduğu yaklaşımıyla, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) sektör kurulları ve sektör derneklerinin bir araya geldi. 12 Kasım 2020’de İSO’da telekonferans yöntemi ile gerçekleştirilen ‘Makine Sektörü PGD İstişare Toplantısı’nda sektörün önemli konuları masaya yatırıldı. Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ve İSO Gümrük, İç-Dış Ticaret ve PGD Meclis Çalışma Grubu Başkanı Gökhan Turhan birer konuşma gerçekleştirdi. Ardından makine sektöründeki PGD faaliyetlerinin değerlendirildiği ve sektörün beklentilerinden bahsedilen konferansta, AB Komisyonu Makine Yönetmeliği Kapsamında Yürütülen Çalışmalar 7223 Sayılı Kanun ve sektöre olası etkileri konuşuldu.

Önceki İçerikZoom kullanımı 139 kat arttı
Sonraki İçerikTürkiye, uluslararası gayrimenkul yatırımları için güvenli liman