Ana Sayfa AİMSAD Faaliyetleri MAKTEK üyeleri 29’uncu toplantısını gerçekleştirdi

MAKTEK üyeleri 29’uncu toplantısını gerçekleştirdi

5

Makine sanayinin rekabet edilebilirliğinin artırılması amacıyla T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili tebliği uyarınca hayata geçirilen Makine Teknik Komitesi (MAKTEK) 29’uncu toplantısında, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinden AB Komisyonu’nda yürütülen Eko tasarım çalışmalarına kadar bir çok konu masaya yatırıldı.

Makine sanayinin rekabet edilebilirliğinin artırılması amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili tebliği uyarınca hayata geçirilen Makine Teknik Komitesi (MAKTEK) 29’uncu toplantısını gerçekleştirdi. Bakanlığın toplantı salonunda 10 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen MAKTEK toplantısına, ağaç işleme ve yan sanayi sektörünü temsilen AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak da katıldı.

Gündem okunarak başlayan toplantıda 28’inci MAKTEK toplantısı kararları oylanarak karar defteri üyeler tarafından imzalandı. Alt çalışma gruplarının çalışmaları hakkında komite üyelerini bilgilendirdiği toplantıda ayrıca, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Bakanlık tarafından 2017 yılında kullanıma açılmış bulunan KÜSİP Portaline ilişkin bilgilendirme sunumu yapıldı.

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen ve 2019 yılında planlanan Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetleri hakkında üyeleri bilgilendirilirken, Girişimci Bilgi Sistemi veri içeriği ve kullanımı hakkındaki bir sunum da yine katılımcılarla paylaşıldı.

MAKTEK toplantısının bir diğer gündem maddesi ise, AB Komisyonu’nda makine sektörüne yönelik çalışmaları yürütülen Eko tasarım düzenlemeleriydi. Konuyla ilgili gelinen son nokta hakkında bilgilendirme yapılırken, toplantıda yerli makine kullanımını destekleyen tedbirler gözden geçirilerek, komite üyeleri tarafından ilave ihtiyaçlar belirlendi.

Son bölümünde, Devlet Malzeme Ofisi Tekno Katalog uygulaması, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü faaliyetleri ve Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılarak 29’uncu MAKTEK toplantısı sona erdirildi.

13 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de revize hali yürürlükte bulunan Tebliğ ile 2006/42/AT sayılı Makina Emniyeti Yönetmeliği kapsamında yer alan konularda ve makinelerle ilgili olabilecek diğer teknik mevzuat ve uygulamalar ile sektörel hususlarda karşılaşılabilecek sorunların çözümlenebilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ve makine sanayi temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Makine Teknik Komitesi (MAKTEK) bu tebliğ esasları doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Önceki İçerikİhracatın milli gelire oranında rekor bekleniyor
Sonraki İçerikTOBB Meclisi makine imalatçılarının sorunlarını görüştü