Ana Sayfa Sektörel Haberler MB’den faiz artırımı

MB’den faiz artırımı

3

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 19 Kasım günü gerçekleşen toplantıda, politika faizini 475 baz puan artırdı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) yüzde 10,25 olan politika faizini yüzde 15’e çekti.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi beklentilerin üzerinde artarak yüzde 10,25 seviyesinden yüzde 15 seviyesine yükseldi.

TCMB önceki iki toplantısında da sürpriz kararlarla Eylül ayında değişiklik beklenmemesine rağmen faizi 200 baz puan artırmış, Ekim toplantısında artış beklentisine rağmen değişikliğe gitmemişti.

Merkez Bankası Beklenti Anketinde, enflasyon beklentisi yıl sonu için yüzde 12,47, 12 ay sonrası için yüzde 10,77 ve 24 ay sonrası için yüzde 9,20 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için yüzde 12,1, 2021 yıl sonu için yüzde 9,4. TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık yüzde 11,89 olarak açıklarken TCMB’nin bir sonraki toplantısı 24 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Piyasalar, karara olumlu tepki verdi. Dolar/TL, karar açıklanmadan önce 7,70 seviyelerindeyken açıklandıktan sonra yüzde 3’e yakın düşüşle 7,50’e geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıdan bir gün önce katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda “Yatırımcıyı yüksek faize ezdirmeyeceğiz” demişti.  Kasım ayının başında TCMB Başkanı Murat Uysal, cuma gecesi yayımlanan kararname ile görevden alınmış, yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal getirilmişti.

Önceki İçerikTürkiye’de 4 milyon 194 bin kişi işsiz
Sonraki İçerikVeri ihlaline uğradıktan sonra atılması gereken 10 adım