Ana Sayfa Sektörel Haberler Merak edilen otomatik BES rakamları açıklandı

Merak edilen otomatik BES rakamları açıklandı

84
Google search engine

Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulan BES’e yıl başı itibarıyla otomatik katılımın getirilmesinin ardından sisteme dahil 794 bin 938 kişinin iki aydaki birikimi 90 milyon liraya dayandı.

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yıl başı itibarıyla otomatik katılımın getirilmesinin ardından sisteme dahil 794 bin 938 kişinin 2 aydaki birikimi 90 milyon liraya dayandı. Türkiye’de 27 Ekim 2003’te başlayan BES, yıl başından itibaren Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamışlardan ücret karşılığı çalışanların sisteme otomatik katılımıyla büyümesini sürdürüyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) BES’e ilişkin istatistiki verileri otomatik katılımın getirilmesinin ardından “BES temel göstergeleri” ve “Otomatik katılım temel göstergeleri” şeklinde iki ayrı başlık altında yayımlıyor. EGM’nin “Otomatik katılım temel göstergeleri” verilerine göre, yıl başından sonra otomatik olarak katılanların sayısı 3 Mart itibarıyla 794 bin 938 iken, bu çalışanların fon tutarı da 89 milyon 718 bin 325 lira gerçekleşti. Sisteme katılan çalışan başına düşen ortalama birikim tutarı 113 lira.

DEVLETTEN 8 MİLYAR TL

BES temel göstergelerine göre ise, aynı tarih itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 6 milyon 745 bin 783.

Aynı dönemde katılımcıların fon tutarı 56 milyar 627 milyon lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 7 milyar 962 milyon lira gerçekleşti. Söz konusu tarih itibarıyla BES’ten emekli kişi sayısı da 47 bin 456’ya yükseldi.

İKİNCİ ETAP 1 NİSAN’DA

Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamışlardan ücret karşılığı çalışanlar, kademeli bir şekilde sisteme dahil edilmeye başlandı. Yeni yılla birlikte ilk etapta bin ve üzerinde istihdamı olan bir işverene bağlı olarak özel sektörde çalışanlar otomatik olarak sisteme alındı. Bu arada sisteme katılanlara tanınan 2 aylık cayma hakkı sona erdi. Çalışan sayısı 250-999 olan bir işverene bağlı olarak özel sektörde çalışanlar ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017’den itibaren sisteme katılacak.

Önceki İçerikŞirketler için KKDF sıfırlandı, tapu harçlarında indirim yapıldı
Sonraki İçerikSiyasi ilişkilerimizin gerildiği ülkelerle ticaretimiz ne durumda!