Mobilya Sektöründe Genç İstihdamın Arttırılması Projesi’nin açılış toplantısı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Mobilya Sektöründe Genç İstihdamın Arttırılması Projesi’nin (MOBİGEN) açılış toplantısı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

OMÜ’nün başvuru sahibi ve hibe faydalanıcısı olduğu toplantıya, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. HASAN Gümüş, OMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Samsun İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, Samsun Mobilya İmalat ve İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Akman, Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanları, sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Tasarım süreci ateşleyici bir role sahip olacak”

Toplantıda yaptığı konuşmada Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun’un mobilya endüstrisindeki potansiyeline değindi ve “Samsun’da bu sektörü ayağa kaldırmak için tasarım süreci sanırım önemli bir sacayağını oluşturmakta. Tasarım süreci bu anlamda bir nevi roket gibi ateşleyici bir role sahip olacak. O açıdan bu proje çok önemlidir diye düşünüyorum. Yani bu tür projeler birleşerek Samsun’da ve diğer şehirlerde Türkiye’yi belli bir noktaya getiriyor” dedi.

Rektör Akan, nitelikli bir eğitimle nitelikli elemanların yetişeceğini dile getirdi ve projede yer alan proje merkezine değinerek “Projeyi yürüten ekibimiz ve paydaşlarımız böyle bir merkezin varlığını bize hediye edecek. Samsun’a ivme kazandıracak bir proje olacağını ümit ediyorum.” dedi.

“Bu proje milat olabilir”

Samsun Mobilya İmalat ve İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Akman ise Samsun’un mobilya sektöründeki sayılı şehirlerden biri olduğunu ancak markalaşma aşamasında sıkıntı yaşandığını dile getirerek “Samsun’da bu tür proje ve organizasyonlara çok ihtiyacımız var. Bu iş tasarımla başlayacak, tabii tasarım farklı bir şey. Seçilen arkadaşlara buradan özellikle rica ediyorum; bu proje bir milat olabilir. Samsun, ileride bu sektörün önemli bir marka şehri haline gelebilir. Çünkü Samsun’da bu potansiyel azımsanmayacak kadar değerli. Burada hep beraber birçok şeyi başarabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Hedef, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi”

OMÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şenyer, konuşmasında 1 Mart 2016 tarihi itibariyle projeye başlandığını ve 12 ay süreceğini belirterek projenin uygulanacağı yerin TR-83 Karadeniz Bölgesi olduğunu ve maliyetinin 222 bin avro olduğunu bildirdi.

Şenyer, projenin hedeflerini, “Genç işsizlere nitelik ve beceri kazandırarak yeni iş imkânlarının sağlanması ve bu yolla istihdamın arttırılması, özelde üniversite mezunu genç işsizlere mobilya sektörünün ihtiyacı olan özgün ve modern tasarım yeteneğinin kazandırılması ve bu yolla yeni iş imkânlarının yaratılması, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve yeni rol modellerinin üretilmesi yoluyla da sürekliliğin kazandırılması.” olarak sıraladı.

Yrd. Doç. Dr. Şenyer, 20 kursiyerin seçildiğini ve proje kapsamında 720 saatlik teorik ve 2 aylık uygulamalı eğitimin Mühendislik Fakültesi’nde verileceğini kaydetti. Projenin sekizinci ayında bir tasarım merkezi kurulacağına değinen Şenyer, “Bu merkez Karadeniz Bölgesi’nin bu anlamda ilk tasarım merkezi olacak. Tasarım merkezimiz bir yıl süresince OMÜ Teknopark bünyesinde aktif olacak, projemiz boyunca tasarım ve hizmet verme tamamıyla ücretsiz olacak” dedi.

“Mobilya sektörü Samsun’un sürükleyici bir sektörü olmalı”

Samsun İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan ise Samsun’da mobilya sektörünü ön plana çıkarmak için çaba sarf ettiklerini ancak çok yol alamadıklarını ifade etti. Kılıçaslan konuşmasına, “Çoğu sektörde yol almamıza rağmen mobilya sektörünü Samsun’un sürükleyici bir sektörü haline getiremedik. Kaldı ki bizden çok geride olan bazı illerimiz, hatta ilçelerimiz şu anda Türkiye’nin lokomotifi halinde. Bizler hala bir birlikteliğin, birleşmenin yahut önderliğin yerini alamadık. İnşallah bu proje bunun ilk adımı olur.” şeklinde devam etti.

Proje ekibi

MOBİGEN’in proje ekibi; Proje koordinatörü OMÜ Bilgisayar Mühendisliğinden Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şenyer, Proje Yönetim Ofisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sema Arıman, proje asistanı OMÜ Bilgisayar Mühendisliğinden Yrd. Doç. Dr. İsmail İşeri ve Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulundan Öğretim Görevlisi Erkan Demirci’den oluşuyor.