Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2024 Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Verilere göre, geçtiğimiz ay 678 milyon dolar ihracat yapan mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü nisan ayında 585 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 2024 yılının ilk dört ayında en çok ihracat 350 milyon dolar ile Irak’a yapıldı.

Türkiye’nin 2024 Nisan ayına dair ihracat verileri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından paylaşıldı. 2023 yılı nisan ayında 626 milyon dolar olan mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ihracatı, bu yılın aynı ayında 585 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör yılın ilk dört ayında 2,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında ise ilk sırayı 350 milyon dolar ile Irak aldı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün 2024 yılı ilk çeyreğinde en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında ilk sırada 350 milyon dolar ile Irak bulunurken ikinci sırada 124 milyon dolar ile Birleşik Krallık yer aldı. Üçüncü sıradaki Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat 120 milyon dolar olurken listenin devamında Almanya, İran, Fas, Fransa, Libya ve Gürcistan gibi ülkeler yer aldı. İhracat payının en çok arttığı ülke ise yüzde 36,49 ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.

“Nisan ayında gerek bayram gerekse resmi tatillerden kaynaklı bir kaybımız var”

Mobilya sektörünün nisan ayı ihracatına dair değerlendirmede bulunan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, “Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü olarak yılın ilk üç ayında istikrarlı bir artış yakaladık. Nisan ayında gerek bayram gerekse resmi tatillerden kaynaklı bir kaybımız var. Yıl içerisinde özellikle tatillere denk gelen dönemlerde bunu doğal olarak yaşıyoruz. İhracatçılarımızın çalışmalarından gayet memnunuz. Global ticarette yaşanan zorluklara rağmen hem üretiyor hem de pazarlıyoruz. Sektörümüzün pes etmemesi, zorluklara direnmesi bizim için ümit verici. Öncelikli amacımız mevcut pazarlarımızda payımızı artırarak, yılın geri kalan aylarında yoğun çalışıp 8 milyar dolar barajını aşmak” dedi.