Sakarya Mobilya İmalatçılar Kooperatifi (SAMİKOP) Başkanı Lütfi Sunman başkanlığında bir araya gelen mobilya imalatçıları, Mobilya Küçük Sanayi Sitesi için en uygun yerin Kaynarca’da kurulan Mobilya İhtisas Sanayi Bölgesi yanı olduğuna karar verdi.

YOĞUN İLGİ

SESOB Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya SAMİKOP yönetim kurulunun yanında, SESOB Başkan Vekili ve Sakarya Sandalyeciler Mobilyacılar Odası Başkanı Muhittin Kılıç, SATSO Yönetim Kurulu üyesi Yunus Tever ve 100 dolayında mobilya imalatçısı katıldı. SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Küçük Sanayi Sitesi’nin kurulması için en uygun yerler masaya yatırıldı.

SIKIŞIP KALDIK

Yaklaşık 4 yıldır yer arayışı içinde olduklarını söyleyen SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman, “Sektör hızla gelişiyor ve büyüyor. Bizimde buna ayak uydurmamız, büyümek için toparlanmamız, bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmamız gerek. Hedefimiz Sakarya’yı mobilya üssü yapmak. ASEM artık bize yetmiyor. Büyümek, il dışına hatta yurt dışına açılmak için geniş araziye ihtiyacımız var” dedi.

 

EN UYGUN ARAZİ

SAMİKOP Başkanı Sunman, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Küçük Sanayi Sitesi kurulabilecek Adapazarı ve etrafındaki araziler ile Kaynarca Mobilya İhtisas Sanayi Bölgesi etrafındaki araziler hakkında mobilya imalatçılarına bilgi verdi. Arazilerin yapısı, uygunluğu, getiri ve götürülerini tek tek imalatçılara anlatıp, onların görüşlerini aldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda karşılıklı yapılan istişareler sonucu bu sektörün büyümesi, gelişmesi, dışarıya açılması için en uygun arazinin Kaynarca olduğuna oy çokluğu ile karar verildi.

ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK

SAMİKOP Başkanı Sunman, Kaynarca’da arazi çalışmalarına vakit kaybetmeden başlayacaklarını belirterek, “Uzun uğraşlar ve ekibimiz ile birlikte yaptığımız yoğun çalışmalar sonucu nihayet yer için somut bir adım atmış olduk. Bugün mobilya imalatçıları için tarihi bir gündür. Birkaç ay içinde inşallah yer sorununu çözerek, sanayi sitemiz için kaymayı vurmaya başlayacağız. Şimdiden sektörümüze hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.