Mobilyada yapılan KDV indirimi sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. Yapılan indirim sonrasında mobilya satışları yüzde 40 oranında artış gösterirken 30 binlik ek istihdam sağlandı.

Ekonomide yaşanan durgunluğun önüne geçmek için yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar elde ediliyor. 2016 yılının ekonomik açıdan zorlu geçmesinin ardından sektördeki kişilerin daha fazla zorluk yaşaması için mobilyada yapılan KDV indirimi sektörün atağa kalkmasına neden oldu. Mobilya sektöründe KDV indiriminin şubat ayında başladığını bugüne kadar geçen 4 aylık zaman diliminde önemli gelişmeler yaşandığını belirten sektör temsilcileri, yapılan KDV indiriminin pek çok açıdan olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi. İndirimin sektöre dinamizm getirdiğini, mayıs ayının ortasına adar satışların çok iyi ilerlediğini belirten Mobilya Sanayicileri ve İş adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, 4 aylık zaman dilimi içerisinde mobilya satışlarında yüzde 40 oranında artış yaşandığını, bu sürenin eylül sonuna kadar uzatılmasının çok iyi olduğunu söyledi. Güleç, eylül sonuna kadar geçerli olacak indirim sürecinde geçen yılın aynı dönemine göre en az yüzde 30 oranında artış beklediklerini sözlerine ekledi.

İhracatı Etkiledi

Yapılan KDV indiriminin amacına ulaştığını ve ekonomide canlılık yaşanmasını sağladığını belirten Güleç, iç pazarda yaşanan hareketlenmenin ihracata da yansıdığını, bu alanda yapılan ihracatta ilk 5 ayda yüzde 10 civarında artış yaşandığını söyledi.

İstihdam Arttı

KDV indirimi ile üretimin ve satışın arttığını, ihracatın olumlu bir yükselişe geçtiğini belirten Güleç, bu kapsamda istihdamın da önemli bir gelişme kaydettiğini söyledi. Milli istihdam seferberliği kapsamında KDV indiriminin de çok etkili olduğunu belirten Güleç, bu süreçte 30 bin ek istihdam sağlandığını söyledi.