İstanbul’un konusunda en büyük kapalı alanına sahip mobilya ve dekorasyon merkezi İnteria, Dudullu’da hayata geçiyor.

İnşaat sektörünün genç ve yenilikçi yatırımcısı Nobis A.Ş ilk yatırımı interia’yı 100 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçiriyor. Türkiye’nin en kapsamlı mobilya merkezi olarak konumlanan İnteria, İstanbul’un gelişen bölgesi Anadolu Yakası Dudullu’da 110 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterecek. İnteria, sektörün öncü markalarını tek bir çatı altında toplayarak mobilya alışverişini güvenli ve konforlu hale getirmeyi hedefliyor. İnteria’da mobilya ve ev dekorasyonunun tamamlayıcı ürünleri ev tesktili, aksesuar ve aydınlatma firmaları da yer alacak.

Kiracıların ihtiyaçlarına özel seçenekler sunuyor

Mobilya sektörünün öncü markalarını tek çatı altında toplayacak olan İnteria, 57 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. Bünyesinde barındıracağı markalar için 165 metrekarelik birimlerden binlerce metrekare büyüklüğe sahip showroomlar tasarlayan İnteria, kiracılarının ihtiyaçlarına özel ve esnek seçenekler sunuyor.

Mobilya sektörünün ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan alt yapısıyla firmaların operasyonunu ve hizmet üretmesini kolaylaştıran olanaklar sağlayacaklarını söyleyen İnteria Genel Müdürü Nadir Kayacan “İnteria, 3 yıllık inşaat ve proje geliştirme sürecinin ardından hayata geçen bir proje. Bu proje için her detayı ayrı ayrı düşündük. Sektörün ihtiyaçlarını çok iyi araştırdık. İnteria da sektörel organizasyonlar için ayrılan 6 bin metrekarelik etkinlik alanı, kafe ve restoranlar, çocuk oyun ve bebek bakım odaları yer alıyor. Verimli iklimlendirme ve aydınlatma sistemi sayesinde işletme giderlerinde tasarruf sağlıyoruz” dedi.

İnteria’dan ihracata destek

Geliştirdiği iş modeli ile sektöre yeni bir soluk getirmeye hazırlanan İnteria, temsil edeceği firmaların perakende ticaretinin yanı sıra ihracatını da geliştirmeyi hedefliyor. İnteria Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Çokcan, “İnteria, mobilya ve tamamlayıcı ürün gruplarını temsil eden bir ticaret merkezi olarak konumlandı. Hedeflerimiz arasında iş ortaklarının hem iç hem de dış pazarlarda ticaretini artıracak farklı stratejiler geliştirip destekler üretmek yer alıyor. Geliştirdiğimiz bu yeni iş modeli ile sektörde bir fark yaratacağız. Uzun zamandır üzerinde düşünüp çalıştığımız bir proje oldu. Her detayı ile ayrı ayrı ilgilendik. Ülke ekonomisine güç katacak ihracat ise bizim için ayrı önem taşıyor. Geliştirdiğimiz “İhracat Destek Programı” ile ticaretin sınırlarını geliştireceğiz. Firmaların ihracat yapmayı hedefledikleri ülkelerde potansiyel satın almacıları onlar için araştırıp, üretimlerini farklı alıcı grupların ilgisine sunacağız. Bunun yanı sıra Dış Ticaret Müsteşarlığı, TİM ve tüm sektör temsilcileri ile koordinasyon içerisinde çalışarak ticarette firmalara yeni ufuklar açacak olanaklar sağlayacağız” dedi.

İnteria tasarım kültürüne destek veriyor

İnteria aynı zamanda “mobilya sektörü için bir fikrim var” diyenlerin yaratıcı düşünceleri ürettikleri bir alan olacak. Yenilikçi işletme modeliyle İnteria, ‘Tasarım Kültürüne Destek’ programı kapsamında ‘İstanbul Tasarım Günleri’ adıyla her yıl düzenlenecek uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapacak. İnteria Genel Müdürü Nadir Kayacan, “6 bin metrekarelik özel bir alan ayırdık. Bu alan “mobilya sektörü için bir fikrim var” diyen herkese açık. Yaratıcı gruplar, Tasarımcılar, üniversite öğrencileri, akademisyenler, kendine alan yaratmak isteyen her kişi ve oluşum bu uygulama alanında yıl boyu etkinlikler gerçekleştirebilecek” şeklinde konuştu.

İnteria yenilikçi tasarımı ile dikkat çekiyor

İnteria mimari tasarımı ile de dikkat çekiyor. Yenilikçi ve geleceğe dönük görüşlerle tasarlanan İnteria, iç mekandaki tavan ışıklıkları sayesinde gün ışığı ile aydınlatılan üç geniş avlu ve etrafında iç sokaklar yer alıyor. Akıllı aydınlatma stratejisi ile yönlendirme yapılan bu sokaklar yenilikçi bir tasarım anlayışı taşıyor. İnteria, mağazaların ön plana çıktığı, ticareti canlandıran bir sokak hissi vermesiyle dikkat çekiyor.