Mobilya ve tekstil ürünlerinin merkezi olan Bursa’nın İnegöl ilçesindeki firmalarda çalışan özel işçiler ekonomiye katkı sağlıyor. Çoğunluğu mobilya firmalarında çalışan Ömer Osman Çağlayan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinin hafif düzey zihinsel engelli öğrencileri, mobilya ustalarına taş çıkartıyor. Sanayide profesyonelce çalışan özel öğrencileri diğer çalışanlardan ayırt etmek zor olurken, özel öğrenciler hem maaş hem de Sosyal Güvenlik Hizmeti alıyorlar.

İnegöl’deki 12 ayrı firmada çalışan Ömer Osman Çağlayan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinin 30 özel öğrencisi firmaların gözdesi oldular. “Sanayi İşyerlerinde Farkındalık Eğitimi Projesi (SİFEP)” kapsamında özel öğrencilerin çalıştıkları işyerlerindeki personele eğitimler verilmeye başlandı. Düzenlenen eğitimde konuşan Ömer Osman Çağlayan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Öztürk, “İlçemizdeki 12 farklı sanayi kuruluşuna yerleştirilen ve özel eğitim kanununun çırak öğrencilere verdiği haklardan yararlanan 30 özel öğrencimiz beceri eğitimlerine devam etmektedirler. 8’i kız, 22’si erkek olan bu özel eğitim öğrencilerimizin ilçemiz sanayi iş yerlerinde sürdürmekte oldukları uygulamalı beceri eğitimlerinde, iş yerlerinde çalışan personelin öğrencilere yönelik olumlu tutum ve davranış geliştirmelerini sağlayarak çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve beceri eğitimleri sürecinde özel eğitim öğrencilerinin karşılaşabilecekleri olumsuzlukların önüne geçilmesi hedeflerine yönelik olarak okulumuz öğrencilerinden sorumlu sanayi iş yerlerindeki personele farkındalık eğitimi verilmesi amacıyla planladığımız ‘Sanayi İşyerlerinde Farkındalık Eğitimi Projesi (SİFEP)’ kapsamında son eğitim çalışmamızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Mobilya firmasında çalışan özel öğrenci Yasemin Deli, işini çok sevdiğini söyleyerek, okulda eğitim öğretim döneminin tamamen bitmesiyle de bu işe devam edeceğini söyledi.