Mobilya sektöründe KDV’nin yüzde 8’e veya yüzde 10’a düşürülmesi gerektiğini dile getiren Davut Doğan, bu şekilde haksız rekabetin ortadan kalkacağını, devletin KDV’den ve kurumlar vergisinden dolayı gelirlerini artacağını kaydetti.

Türkiye Mobilya Sektör Meclisi Başkanı Davut Doğan, mobilya sektöründe 35 bin kadar üretici firma olduğunu, perakende işi yapan firmalarla birlikte bu sayının 65 bini bulduğunu açıklayarak, “Mobilya teşvik edilirse, Türkiye için yeni bir lokomotif sektör olabilir” diye konuştu. Mobilya sektöründe direkt 250 bin, dolaylı olarak 500 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Davut Doğan, “Mobilya aynı zamanda emek yoğun bir sektör. İşsizliğin yükseldiği bu dönemde sektörün daha fazla istihdam edilmesi için özel önem verilen sektörler arasında yer alması ve desteklenmesi gerekiyor. Sektörde çok firma var. Yüzde 50 kadar da kayıt dışılık olduğunu öngörüyoruz. Haksız rekabetin ve kayıt dışılığın önlenmesi için KDV indirimi kaçınılmaz görünüyor” şeklinde konuştu.

Üretilen mobilyaların yüzde 60’ının koltuk, kanepe ve yataktan oluştuğuna dikkat çeken Doğan, “Aldığımız kumaş ve tekstil ürünlerinde KDV yüzde 8 oranında. Mobilya sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e veya yüzde 10’a düşürülmesi durumunda, haksız rekabet ortadan kalkacak ve devletin KDV’den ve kurumlar vergisinden dolayı gelirleri artacaktır” görüşünü dile getirdi.Mobilya sektörünün ithalatın 3 katı kadar ihracat yaptığını da belirten Doğan, şöyle konuştu: “Sektörümüz dış ticaret açığı vermiyor. Şu anda dünya üretiminde 17’nci sıradayız. Ancak, sektör desteklenir ve rekabet gücü arttırılırsa dünyada ilk 5’te yer alabiliriz. Mobilya sosyal ve göçü önleyen bir sektör, emek deposudur. Yurdumuzun her yöresinde bir mobilya imalatçısı görebilirsiniz. Ancak, vergi kaçaklarının önlenmesi ve haksız rekabet için sektörde KDV indirimi yapılmalıdır.”