MÜSİAD Ankara yöneticilerini kabul eden Bakan Eroğlu, odun ve tomrukta mobilya üreticisini zorlayan “fon” ve “vergi”lerin sıfırlanacağı müjdesini verdi

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ve beraberindeki heyet, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu ziyaret ederek sektörlere yönelik istişarelerde bulundu. MÜSİAD Ankara heyeti ziyarette, Ankara Savunma Sanayii ve Ova Çayı Akıncı Mevkii Islahı konulu bir rapor ile mobilya ve ağaç sektörünün sorunlarını ve üreticilerin beklentilerini içeren bir rapor sundu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, üreticilerin ve sanayicilerin her türlü sorununun giderilmesinde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Bakan Eroğlu’na hazırladıkları sektörel raporları sunduklarını belirten Erdal, “Bunlardan biri de mobilya sektöründe odun hammaddesinin fiyatlarının düşürülmesi, odun ve tomruk üzerindeki üreticiyi zorlayan fonların ve vergilerin kaldırılmasıydı. Sayın Bakan ziyaret sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı telefonla arayarak konunun çözümü noktasında bir değerlendirmede bulundular. Görüşme sonucunda Sayın Bakan, hem Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hem de Maliye Bakanlığı’nın uyguladığı bu fon ve vergilerin kaldırıldığı müjdesini vererek bu fonların sıfırlanacağına dair çalışma başlatacaklarını ifade ettiler. Kendilerine ve Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’a desteklerinden ve hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Sektörümüze ve üreticimize hayırlı olsun” dedi.

“SİTELER İÇİN BÜYÜK ŞANS”

Öte yandan Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan değişikliklerle 30 Nisan 2017 tarihine kadar mobilya ürünlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Mobilyada yapılan KDV indirimiyle, zor bir yıl geçiren ve yaza hazırlık yapan mobilyacı esnafın elinde kalan stokları eritmesi bekleniyor. Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, değişikliğin Siteler için büyük bir şans olduğunu ifade etti.