KDV indiriminin iç pazarı yüzde 30 hareketlendireceğini belirten mobilya sektörü temsilcileri, tüketiciye mobilyada yüzde 10 indirim uygulanacağını belirtiyor.

Bakanlar Kurulu’nun mobilya ürünlerinde KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indirmesi sektörü sevindirdi. Kararla birlikte iç pazarın canlanacağını belirten üreticiler, indirimin nisan ayından sonra da devam etmesini istedi. İndirimin tüketicilere yüzde 10 olarak doğrudan yansıması bekleniyor.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç; emek yoğun olan mobilya sektörünün en büyük sorunlarının başında KDV oranının yüksekliğinin geldiğini söyledi. Karara bağlanan indirimin tüketiciye doğrudan yüzde 10 indirim olarak yansıyacağını vurgulayan Güleç; “KDV’deki indirim satışlarımızı artırır ve nitelikli ihracatın önünü açar. İç piyasamız biraz durgundu. Hareketlendirir. Kısa dönemde yüzde 30 oranında hareket sağlaması beklentimiz var. Şu anda mobilya alım dönemi. Bizi mutlu eden bir gelişme oldu. Talebimiz bu indirimin en azından yılsonuna kadar tutulması. Çünkü son 3-4 yıldır mobilya sektörü ihracatını büyütüyor. Son 15 yılda sektör olarak ihracatımızı 8 kat artırdık. İstihdam dostu, net ihracatçı, milli bir sektörüz. Daha fazla üretim, daha fazla katma değerli ihracat yapmak istiyoruz. İç piyasa rahat olduğunda daha katma değerli ihracat yapabiliyoruz. Bu indirim ötelenmiş mobilya ihracatlarına hız kazandırır” dedi.

İnegöl’de hareketlilik başlayacak

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ da şu değerlendirmeyi yaptı; “Bizim için güzel bir gelişme. İç piyasayla alakalı bir hareketlilik kazandıracağı kanaatindeyiz. Nisan ayına kadar geçerli ama bizim isteğimiz bu sürenin ortadan kaldırılıp KDV oranının aynı şekilde devam etmesi. Ama en azından bu kararı alan Bakanlar Kurulumuza teşekkür ediyoruz. Tüketiciye doğru orantılı olarak yansıyacak. Piyasa hareketlenir. Tam mobilya alım sezonunda bu indirimin yapılmış olması sektörü memnun etti. Üreticilere de moral olacak.”