Karabağlar Belediyesi tarafından düzenlenen “Mobilyanın Kalbi Karabağlar” konulu fotoğraf yarışması kapsamında değerlendirilen fotoğraflar sergilenmeye başlandı.

Karabağlar Belediyesi hizmet binası zemin katta açılan sergi, 9 Aralık tarihine kadar açık kalacak. Sergi açılışında, Karabağlar’da mobilya sektörüne görsel bir bellek oluşturmak ve yapılan çalışmaları göstermek amacıyla düzenlenen “Mobilyanın Kalbi Karabağlar” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi.

Dereceye girenlere ödülleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile EBSO Mobilyacılar Komitesi Başkanı Selim Dalgaç tarafından verildi. Sanatın ülkemizde gelişmesi lazım Fotoğraf yarışmasının jüri üyeleri ile sergide fotoğrafları yer alan sanatçılara da teşekkür belgesi verilen sergi açılışında konuşan Başkan Selvitopu, Karabağlar’da mobilya sektörü ve bu sektörde yaşanan sıkıntılarla yakından ilgilendiklerinin altını çizdi.

Başkan Selvitopu, “Toplumların gelişmişlik düzeyi sanatla olan ilişkileriyle ölçülür, bu yüzden sanatın ülkemizde gelişmesi lazım. Bu konuda yeteneği olan insanlarımızın bu yeteneklerini geliştirecekleri ortamları bulmaları gerekiyor. Mobilyacılık da bana göre bir sanat dalıdır. Göreve başladıktan sonra Karabağlar’da mobilya sektörünün sorunları ile ilgili girişimler başlattık. Yerel yönetim olarak buna ilgisiz kalamazdık, kalmak bir eksiklik olurdu. O nedenle de ‘Mobilya Günleri’ düzenledik. Bugün yine burada mobilya sektörüne dönük bir etkinlik yapıyoruz. Yarışmaya katılan tüm yarışmacıları, mobilya sektörüne katmış oldukları katkılardan ötürü kutluyorum.” dedi.

[su_custom_gallery source=”media: 2248,2249,2250,2251,2252,2253″ limit=”17″ link=”image” target=”blank” width=”230″ height=”150″ title=”never”]Ligna[/su_custom_gallery]

Sanata ve sanatçıya desteğe devam

Karabağlar Belediyesi’nin sosyal kültürel etkinliklere destek olmayı sürdüreceğini belirten Başkan Selvitopu sözlerini şöyle tamamladı: “Karabağlar Belediyesi’nin bu ve benzeri etkinlikleri devam edecek. Hiçbir şeyden yılmayacağız ve durmayacağız ve hep ileriye gitmenin yollarını arayacağız. Bu ülkenin asla geriye doğru gidişine müsaade etmeyeceğiz. Çünkü gidecek başka bir ülkemiz yok, bu ülkeyi dünya ile yarışır hale getirmek biz yurttaşların görevi. Ne pahasına olursa olsun inançla, yürekle ve dirençle Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Hepinizden temennim şudur; herkes sanatla iç içe olsun, sanatı ve sanatçıyı desteklesin.”

Yarışmaya katılanları kutladı

EBSO Mobilyacılar Komitesi Başkanı Selim Dalgaç ise yarışmaya katılanları tebrik ederek, “Bir fotoğrafçı değil ama iyi bir mobilya sanatçısıyım. Bir sanatçının yaptığı mobilyaya, en son hammaddesi gelir kesip biçer, cilalar ve oyma yaparak vitrinine koyar, bu mobilyacının fotoğrafıdır. Yarışmaya katılan arkadaşlarımız mobilya parçalarından duyguyu alarak, kendi vitrinlerine koydukları bir sanat eseri ortaya çıkarmış. Bu resimlerin her birine bir sanatçı gözüyle bakıldığında inanılmaz bir ruh var’ dedi.

Sergi 9 Aralık’a kadar açık

Geçtiğimiz haftalarda sonuçlanan “Mobilyanın Kalbi Karabağlar” konulu fotoğraf yarışmasında Caner Başer’in eseri birinci, İsmet Danyeli ikinciliği ve Bora Hasar da üçüncülüğü elde etmişti. Jüri özel ödülünü ise Adem Giliz kazanmıştı.

9 Aralık tarihine dek görülebilecek sergide, 17 fotoğrafçının toplam 22 eseri sergileniyor.