ÇUKUROVA Kalkınma Ajansı’nca (ÇKA) hazırlanan ‘Adana-Mersin Mobilya Sektör Araştırma Raporu’na göre İstanbul, Ankara ve Bursa gibi illerden sonra mobilya sektörü Adana ve Mersin’de de gelişiyor. Adana ve Mersin’den yıllık ortalama 100 milyon dolarlık mobilya ihraç ediliyor.

ÇKA’nın araştırmasında, Türkiye’de mobilya sektörünün 7.5 milyar dolarlık bir pazara sahip olduğu saptandı. Rapor, Türkiye’nin yaklaşık 2 milyar dolar mobilya sektöründe ihracat yaptığını ortaya koydu. En fazla ihracatın da Irak’a, ardından da sırasıyla Libya, Azerbaycan, Almanya ve Fransa’ya yapıldığı belirlendi.

İHRACATTA ADANA DAHA DENGELİ

Mobilya sektöründe İstanbul, Ankara, Kayseri ve İnegöl’den kaynaklı Bursa’nın öne çıktığına vurgu yapılan raporda, yıllık ortalama 100 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı Çukurova Bölgesi’nin de Türkiye mobilya sektöründe ön plana çıktığına değinildi. Mobilya sektörünün emek yoğun yapısı ve çok sayıda sektörle olan bağlantısı nedeniyle Çukurova Bölgesi imalat sanayisinde önemli bir yere sahip olduğunun belirtildiği raporda, “Mersin mobilya ihracatının büyük bölümünün Irak ve Kıbrıs’a yapılması ve diğer ülkelerin paylarının küçük olması bir pazar riski oluşturuyor. Adana’nın ihracatı ise daha dengeli bir dağılım sergiliyor. İhracatın yüzde 39’u Irak’a, yüzde 13’ü Almanya’ya ve yüzde 11’i Libya’ya yapılırken Suudi Arabistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’a da 1 milyon doların üzerinde ihracat yapılmıştır” denildi.