Bursa’nın İnegöl ilçesinde bu yıl 36’ıncısı düzenlenen MODEF Expo 2016 fuarı, İnegöl’lü mobilyacıların son trendlerini ortaya koydu. 8 – 13 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve İnegöl’lü 180 firmanın yeni modellerini sergilediği fuar, alıcılara evsahipliği yaptı. MODEF Expo 2016’nın açılışına çok sayıda davetli katıldı.

Fuara son derece titizlikle ve yenilenen ürünleriyle katılan firmalar, özel tasarımlarıyla hazırlanmış kendilerine has tarzlarını ortaya koydu. Genç odasından döşemelik kumaşa, gelenekselden yenilikçi mobilyalara kadar özel hazırlanmış tasarımlar ziyaretçileri büyüledi. Klasik tasarım temalarına ait ürün yelpazeleri de benzersiz örnekleriyle dikkat çekti. MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, İnegöl’ün bir mobilya şehri ve mobilya’nın başkenti olduğunu vurguladı. Üretim ve ihracat’a değinen Yavuz Uğurdağ, İnegöl’ün Türkiye’nin mobilya üretiminin yüzde 40’ını ve mobilya ihracatının ise yüzde 15’ini karşıladığını belirtti.

Yeni pazar arayışına girdiklerini ifade eden Uğurdağ, şöyle devam etti: ““Biz yakın bölgemize ihracat yapan bir şehiriz. Kuzey Afrika, Ortadoğu bölgeleri şu an itibariyle karışık olan bölgeler. Komşu ülkelerimizde, bölgelerimizde siyasi ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan problemlerimiz var. Derneklerimiz ve sanayicimizle yeni pazarlar araştırıyoruz. Bugün Amerika kıtasını ağırlıyoruz. Geçen yıl Afrika kıtasını ağırlamıştık. Afrika kıtasına İnegöl’ü ve İnegöl mobilyasını tanıtmıştık. Bugün de Amerika kıtasından büyükelçi ticari ateşe ve konsolosları ağırlıyoruz. Yeni hedefler koyduk. Yeni pazarlara ulaşmamız lazım””

Vali İzzettin Küçük ise yaptığı konuşmada, İnegöl’ün bir ilçe olmasına rağmen mobilya üretimi ve ihracatında sağladığı başarının dikkat çekici olduğunu söyledi. Bunun, ilçenin daha iyiyi yapma hususundaki gayretini, dayanışmasını ve hamle gücünü gösterdiğini vurgulayan Küçük, “Onun için öncelikle İnegöllü mobilyacıları tebrik etmek istiyorum. Elbette bu büyük gayretlerin sonucu uzun seneler sonunda elde edilmiş başarıdır. Ama bu fuarlar da tahmin ediyorum bu başarıda önemli kilometre taşları olmuştur. Çünkü bu fuarlarda üreticilerle tüketiciler buluşuyor. Üretici başka üreticilerle buluşuyor. Trendleri, modayı, gidişatı, talepleri her şeyi burada izliyor, görüyor ve kendine gelecek seneye göre bir biçim ve şekil veriyor. Onun için başarıda fuarların çok değerli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yapılan değerlendirmelerde ilginin beklenenin üzerinde olduğu ve önemli iş bağlantılarının gerçekleştirildiği MODEF Expo 2016’da katılımcı firmaların çok sayıda sipariş aldığı bildirildi.