MOSDER, 12. Olağan Genel Kurul toplantısında geçmiş dönem faaliyetlerini değerlendirerek gelecek dönemdeki hedeflerini belirledi. 30 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda derneğin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak oldu. Hedeflerinin Türkiye mobilya sanayisinde saygın bir konuma sahip olan MOSDER’in başarılarını artırarak devam ettirmek olduğunu söyleyen Karaçak, “Derneğimizin artık sektöre öncü ve referans olan faaliyetlerini daha ileri taşıyarak devam ettireceğiz” dedi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) 12. Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. MOSDER’in 11. Dönem faaliyetlerinin ele alındığı, 12. Dönem yol haritasının belirlendiği genel kurul toplantısında derneğin yeni Yönetimi Kurulu da belirlendi. Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, MOSDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı’dan devraldı. 2021-2024 tarihleri aralığında derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Davut Karaçak, gösterdikleri güven ve teveccühten ötürü MOSDER üyelerine teşekkür etti. Karaçak; “11. Dönemde yapılan değerli çalışmalar ve gösterdikleri üstün gayretten dolayı Sayın Başkanımız Mustafa Balcı ve Yönetim Kurulu üyelerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. MOSDER’in Türkiye mobilya sanayisindeki saygın konumunu 11. Dönem çalışmalarıyla daha da sağlamlaştı. Hedefimiz yeni dönemde bu başarıları artırarak devam ettirmek olacak” dedi.

“Dünyanın her yerinde Türk mobilyası bulunuyor”

Bundan 30 – 40 yıl önce mahalle marangozlarının yalnızca kendi kasaba, ilçe ya da il halkına hizmet verdiği bir yapıya sahip olan Türk mobilya sektörünün bugün global bir oyuncu olma iddiasıyla yoluna devam ettiğini vurgulayan Davut Karaçak, “Sektörümüz üretimi olduğu kadar Ar-Ge, pazarlama, ambalaj, lojistik gibi pe çok operasyonu kendi içinde çözebilir hale geldi. Artık görüyoruz ki dünyanın her yerinde Türk mobilyası bulunmakta. Bugün 8,5 milyar dolar ihracat yapan ve önünde 3, 5, 10 yıllık master planı olan koca bir sektörden bahsediyoruz. Bu başarı hepimizindir. Burada emeği geçen tüm meslektaşlarıma ve çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. MOSDER’in ise Türk mobilya sektörünün en önemli hacim üreten ve aynı zamanda profesyonel bakış açısına sahip sektör temsilcilerinden oluşan bir dernek olduğuna dikkat çeken Karaçak “Bu yapıyı daha nasıl güçlü kılar ve daha nasıl iyi yerlere getiririz, bütün çabamız bu olacaktır” dedi.

“MOSFED ile iş birliği yaparak fuarımızın daha fazla büyümesine katkı sağlayacağız”

MOSDER’in artık sektöre öncü ve referans olan faaliyetlerini daha ileri taşıyarak devam ettireceklerini kaydeden Karaçak şunları söyledi: “MOSDER olarak yurtdışında yapılan sektör fuarlarına katılmaya ve Türkiye mobilyasını dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Her yıl iki farklı fuar merkezinde eş zamanlı olarak düzenlediğimiz Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (IIFF), ortalama olarak 150 bin ziyaretçiyi ağırlıyor, bunun 50 bini ise yabancı katılımcılardan oluşuyor. MOSFED ile iş birliği yaparak, fuarımızın daha da büyümesine katkı sağlayacağız. Sektörel sorunların çözümlenmesi hedefiyle, sektörel durum analizi, üretim analizi, dış pazar analizi, ihracat odaklı büyüme analizi gibi sektörü kapsayan analizlerin ve MOSFED tarafından yapılan bütün araştırmaların paylaşılması ve üyelere bilgi verilmesi hususunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni dönemde de sektörel buluşmalara olan hassasiyetimizi sürdüreceğiz. Sektörümüzü ilgilendiren tüm toplantılarda, sektörün karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini tartışarak, sektörün ilerlemesi ve büyümesine katkı sağlamak için çaba harcayacağız. Her yıl düzenli olarak yaptığımız üye toplantılarımızı alanında uzman akademisyenler, ekonomistler ve konuşmacılarla renklendirerek konaklamalı olarak yapmaya devam edeceğiz.”

“Geçmiş yıllardaki başarılar ve eksiklikler, bizim için en büyük yol gösterici olacak”

MOSDER’in geçmiş yıllardaki başarıları ve eksikliklerinin kendileri için en büyük yol gösterici olacağına işaret eden Karaçak, “Özellikle istişareye büyük önem verip daha yakın iş birliği ve ortak girişimler üzerinde düşüneceğiz. Bugün dünyada Çin, ABD, İtalya, Almanya, Vietnam, Polonya gibi ülkeler sektörümüzde nasıl marka değeri ve ciro oluşturmuşsa, bizler de onların ayak izlerini takip edip kendi başarı stratejilerimizi belirleyeceğiz” açıklamışında bulundu.