Ocakta eksi 16,7 puan değerini alan Perakende Güven Endeksi, bir önceki aya göre 0,1 puan artarken, geçen yılın aynı ayına göre 17,1 puan azaldı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), ocakta bir önceki aya göre 0,1 puan artarken, geçen yılın aynı dönemine göre 17,1 puan azaldı.

TEPAV’ın açıkladığı TEPE’ye göre, 2016 yılını negatif seyirle tamamlayan endeks, yeni yılın ilk ayında da bu eğilimine devam ederek son 12 ayı negatif seviyede geçirmiş oldu. Ocakta eksi 16,7 puan değerini alan TEPE, bir önceki aya göre 0,1 puan artarken, geçen yılın aynı ayına göre 17,1 puan azaldı. TEPE değerinin geçen yıla göre azalmasında, geçen üç ayda işlerin gelişimi ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki geçen yıla göre düşüş etkili oldu.

Perakendecilerin satış beklentileri arttı

Gelecek 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri ocak ayında eksi 7,1 puan oldu. Bu döneme ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 2,6 puan artarken, geçen yılın aynı ayına göre 23,6 puan azaldı.

Ocakta TEPE anketi katılımcılarının yüzde 27’si gelecek 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 39’u işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 34 oldu.

İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu, ocak ayında eksi 43,3 puan değerini alarak, geçen yılın aralık ayına göre 6,3 puan artarken, 2016 yılının ocak ayına göre 22,1 puan azaldı.

AB’de perakende güveni geçen yıla göre azaldı

AB-28 Perakende Güven Endeksi, ocak ayında 2,9 puan değerini aldı. AB-28’de perakende güveni bir önceki aya göre 1,8 puan, geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puan azaldı. Türkiye, geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB-28 ve Avro Bölgesi’nden daha kötü, geçen aya kıyasla ise daha iyi performans sergiledi.