Ana Sayfa Sektörel Haberler Pazara girişte dijital faaliyetlere destek

Pazara girişte dijital faaliyetlere destek

30

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında karar yayımladı. Buna göre, ilgili kuruluşların e-ticaret ve sanal fuar çalışmalarına destekler geliyor.

Resmî Gazete’de yayınlanan 2573 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar” kapsamında, Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen işbirliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanmasına karar verildi.

Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararında TİM, TOBB, DEİK, İhracatçı Birlikleri, ticaret ve/veya sanayi odaları, OSB’ler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, sektör dernekleri ve kuruluşları, sektörel dış ticaret şirketleri, ticaret borsaları, işveren sendikaları ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatifler iş birliği kuruluşları olarak belirlendi.

Karara göre şirketlerin genelgede düzenlenen şartları haiz ve bakanlıkça onaylanan uluslararası e-ticaret sitelerine üyelik giderleri yüzde 60 oranında ve e-ticaret sitesi başına 8 bin TL’ye kadar desteklenecek. Bu destek her takvim yılı başında TÜFE ve Yİ-ÜFE ortalaması oranında güncellenecek. Şirketler, bu destekten en fazla 3 e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla 2 yıl yararlanabilecek.

Bakanlık koordinasyonunda, işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin genelgede belirtilen giderler ile İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen, uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere, işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına ilişkin genelgede belirtilen giderler, yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek. İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair genelgede belirtilen giderlere, yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek.

Karara eklenen geçici 1’nci maddeye göre, e-ticaret sitelerine bireysel üyelik destek oranı, 31 Aralık 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek üyelik giderleri için yüzde 80 oranında uygulanacak. Bu tarihten sonra destek oranı yüzde 60’a inecek.

27 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren kararın detaylarına aimsaddergisi.com/cbaskanligikararnamesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikKovid-19 Güvenli Üretim Belgesi geliyor
Sonraki İçerikEkonomik canlılık için 4 yeni kredi paketi