Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ekim ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,8 geriledi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 düşüş gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,1, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,7, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2,1 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,9 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 azaldı, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 1,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,6, elektrikli eşya ve mobilya satışlarında yüzde 6,2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,6, posta veya internet üzerinden satışlarda yüzde 6,7 düşerken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 7,1 artış kaydetti.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu ayda bir önceki aya göre yüzde 0,2 yükseldi. Bu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,4 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,7 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,4 artış kaydetti.