Ankara Ticaret Odası’nda, 11 üyeli ATO Yönetim Kurulu’nun 8 asıl ve 5 yedek üyesinin bu sabah istifa etmesinin ardından ilk başkan adayı belli oldu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Osman Gökçek, “Tüccarlarımızın ve esnaflarımızın inşallah daha iyi bir noktaya gelebilmesi için, Ankaramıza yarar sağlayabilmek için adaylığımı açıklıyorum” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Osman Gökçek, ATO başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

ATO Meclis Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Gökçek, Salih Bezci’nin istifasını sunduğunu hatırlattı. Yönetim Kurulu üyelerinden birçoğunun da istifa ettiğini dile getiren Gökçek, “Zannediyorum seçim, kısa bir süre içinde tekrar yapılacak. Ben de ATO’ya, tüccarlarımızın ve esnaflarımızın inşallah daha iyi bir noktaya gelebilmesi için, Ankaramıza yarar sağlayabilmek için aday olmak istiyorum ve adaylığımı açıklıyorum.” dedi.

Çıkabilecek başka adaylara da başarılar dileyen Gökçek, Ankaralı tüccar ve esnaf ile ATO’nun itibarının daha iyi bir noktaya gelebilmesi için çalışma arzusu içinde olduğunu söyledi.

Bir yıl sonra yeniden oda seçimleri yapılacağını anımsatan Gökçek, “Bu seçim, ara seçim. Bu seçimin sonunda kazanan kişiler kim olursa olsun bir sene içinde bir sınav verecekler ve tekrar seçime girecekler. O yüzden bu seçimi çok önemsiyorum. Bana destek veren arkadaşlarımla aday olacağımı açıklıyorum. Hayırlı uğurlu olur inşallah.” diye konuştu.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN İSTİFASI

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gökçek, “Yönetim Kurulu üyelerinin istifasını neye bağlıyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine, “Onu istifa edenlere sormak lazım. İstifalar zannediyorum ki kendi aralarında verdikleri bir karar. Buna da saygı duymak lazım. Burası demokratik bir ortam. Hepsine saygı duyuyorum ama istifalarını kendilerine sormak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir başka soru üzerine Gökçek, meclis toplantısının nezaket içinde geçtiğini belirterek, Salih Bezci’nin herkesten helallik istediğini, toplantıda herhangi bir gerginlik yaşanmadığını aktardı.

Gökçek, bir gazetecinin “Daha önce siyaset yapmak istiyordunuz. Siyaset geri plana mı itildi?” şeklindeki sorusu üzerine, 18 yaşından bu yana sivil toplum örgütlerinin içinde olduğunu söyledi. Bu konuda kendi çapında tecrübesi olduğuna inandığını kaydeden Gökçek, “Burası da Türkiyemizin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri. Allah nasip ederse, inşallah, burada da geçmiş tecrübemizi de kullanarak… Burada da çok tecrübeli kişiler var. Onlarla da bir arada bulunarak iyi bir sinerji ortaya çıkacağına inanıyorum. O yüzden şu anda bir sivil toplum örgütü liderliğine adayım.” diye konuştu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bu arada, yönetim kurulundaki istifaların ardından ATO’dan yapılan açıklamada, TOBB ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmelik uyarınca, yeni yönetimin oluşturulması için 30 gün içinde seçim yapılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, söz konusu yönetmeliğin “Oda ve Borsa Organ Üyeliklerinde ve Genel Kurul Delegeliğinde Boşalma” başlıklı maddesi, Odalarda yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olması halinde yedek üyelerin sırayla geri kalan süreyi tamamlamak üzere çağrılacağı, boşalan üyeliklerin yedek üyelerle doldurulamaması durumunda boş bulunan asil ve yedek üyelikler için boşalma tarihinden itibaren 30 gün içinde seçim yapılacağı hükmünü içeriyor. Aynı maddenin ilgili bendinde ise Oda yönetim kurulunda toplantı yeter sayısını sağlayacak sayıda üye kalmaması halinde yeni organ üyeleri seçilinceye kadar yönetim kurulunun görevlerinin nasıl ve kimin tarafından yürütüleceğinin TOBB tarafından belirleneceği hükmü yer alıyor.